Zdalnie sterowane filmowe pościgi [cz. 1]

Ucieczki przed radiowozami, skoki nad helikopterami i kontrolowane poślizgi – to elementy, które występują w efektownych pościgach w filmach. Tego typu sekwencje z powodzeniem można realizować za pomocą zdalnie sterowanych modeli.

Zdalnie sterowane filmowe pościgi [cz. 1]
Wojciech Kaczałek

14.05.2014 | aktual.: 08.10.2022 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elektryczne lub spalinowe modele RC (stosuje się też zapis R/C; jest to skrót od "radio control" lub "remote control", czyli sterowania radiowego lub zdalnego) często są bardzo dokładnym odzwierciedleniem prawdziwych maszyn. Można je więc wykorzystywać do odwzorowywania pościgów z konkretnych dzieł kinematografii lub tworzenia własnych pościgów na wzór tych filmowych.

Pomaga też w tym łatwy dostęp do sprzętu nagrywającego i oprogramowania, dzięki któremu w tego typu produkcjach pojawiają się np. cyfrowe efekty specjalne. Twórcy materiałów dbają też o dźwięk, podmieniając nieraz odgłosy wydawane przez modele na warkot prawdziwych silników.

The Greatest R/C Car Chase Ever

Pogrubiony tekst, który widzicie powyżej, to nie moja opinia, tylko luźne tłumaczenie prezentowanego filmu. Trzeba jednak przyznać, że "The Greatest R/C Car Chase Ever" jest przez wielu uważane za wzór tego typu produkcji.

Została ona zrealizowana przez członków Rocket Jump. Jest to społeczność miłośników popkultury. Na swoim koncie ma szereg innych materiałów nawiązujących do gier i filmów.

Autorzy podziękowali za pomoc w realizacji zespołowi, który pracował nad "Need for Speed: Most Wanted". Jest to gra skupiająca się na pojedynkach pomiędzy policją a uczestnikami nielegalnych wyścigów.

Fast & Furious 6 R/C Parody

Filmy z serii "Fast & Furious" od lat utrzymują się w czołówce najbardziej kasowych produkcji. Nie inaczej było w przypadku ostatniej, szóstej już części, która weszła na ekrany kin w 2013 r. Obraz zarobił na całym świecie prawie 790 mln dol. przy budżecie 160 mln dol.

Kwintesencją "Szybkich i wściekłych" są efektowne sceny z użyciem samochodów i innych pojazdów. Postanowiła to wykorzystać ekipa NitroRCX.

Fast & Furious 6 - Big Game Spot

Jest to kalifornijska firma, która na początku swojej działalności importowała do Stanów Zjednoczonych zdalnie sterowane modele. Z czasem przedsiębiorstwo zaczęło wprowadzać na rynek własne produkty RC.

NitroRCX przerobiło zwiastun "Fast & Furious 6", zastępując część ujęć własnymi materiałami, w których widać modele. U góry możecie obejrzeć ich dzieło, a nieco niżej oryginalny trailer.

Fast & Furious RC : The Greatest Car Chase

Pozostańmy przy "Szybkich i wściekłych". Jedną z gwiazd tej serii był Paul Walker, który wcielał się w rolę Briana O'Connera. Aktor zginął 30 listopada zeszłego roku w wypadku, do którego doszło w południowej Kalifornii w mieście Santa Clarita.

Walker zmarł w momencie, w którym duża część materiałów do "Fast & Furious 7" została już nakręcona. Postać O'Connera pojawi się w filmie. W brakujących scenach Paula mają zastąpić jego bracia. W odwzorowaniu twarzy aktora pomoże cyfrowa technologia.

Fani Paula Walkera stworzyli szereg materiałów ku jego czci. Wśród nich znalazła się załoga Vax Studio, nazywająca siebie grupą amatorów.

Jej dzieło pokazuje, jak mógłby wyglądać fragment "Szybkich i wściekłych 7", i nawiązuje m.in. do pierwszej części z 2001 r. W filmie wykorzystano modele odwzorowujące takie samochody, jak Nissan GT-R Nismo, Chevrolet Camaro RS z 1969 r., Nissan Silvia S15. Radiowozy to współczesne Camaro.

The Cliche RC Action Chase

Wspomniane wcześniej przedsiębiorstwo NitroRCX pomogło w realizacji wyścigu samochodów RC Zachowi Kingowi, który prowadzi na YouTubie popularny kanał FinalCutKing o technikach montażu filmowego. Jak podpowiada nazwa, w "The Cliche RC Action Chase" możecie zobaczyć sceny typowe dla wyścigów filmowych, również tych z użyciem zdalnie sterowanych aut.

How to make a Car Chase Scene

Nie brakuje takich elementów, jak rozbijanie zapór robót drogowych czy potrącanie przez samochody stolików. Wszystko to za pomocą dwóch modeli Forda Mustanga, a także tektury i kleju potrzebnych do zbudowania miniaturowego miasta. Jest też ostrzał z helikoptera i nieco zaskakujące zakończenie. King opublikował dodatkowo materiał pokazujący przebieg zdjęć.

Fast & Furious 6 Integrated

Z popularności obrazów, w których na pierwszym planie są zdalnie sterowane modele szybkich samochodów, skorzystał producent suplementów LA Muscle. Przedsiębiorstwo zrealizowało gonitwę w stylu hollywoodzkim pomiędzy Chevroletem Camaro a radiowozami.

Traxxas Ken Block Gymkhana Fiesta Dirt Drift | RC Car Action

Ken Block to kierowca rajdowy i jeden z szefów DC Shoes. Amerykanin zasłynął serią filmów gymkhana, będących pokazem widowiskowej, a przy tym precyzyjnej jazdy.

EPIC RC RACE! (Ken Block Gymkhana vs. Nissan 350z) HD

Swego czasu pisaliśmy, że materiały te były dobrym narzędziem do promocji nie tylko postaci samego Blocka, ale też wspomnianej firmy DC Shoes. Zdobyły taką popularność, że na rynek trafiły zdalnie sterowane pojazdy, które odwzorowują wyczynowy egzemplarz modelu Ford Fiesta kierowcy z Kalifornii.

Pierwszy z nich skonstruowało przedsiębiorstwo Traxxas. Samochód w skali 1:16 w standardowej konfiguracji może się rozpędzić do ok. 50 km/h, a w odmianie z dodatkowymi bateriami do ok. 80 km/h.

HOT WHEELS® KEN BLOCK FIESTA RC STUNT CAR

Dwa kolejne zostały wyprodukowane przez Mattel. W ofercie tej firmy znalazł się zarówno model w skali 1:64, jaki i 1:16, którego osiągi są porównywalne z produktem Traxxas. Większe auto zostało wyposażone w dwa tryby ułatwiające drift.

Samochody obu wytwórców stały się bohaterami szeregu mniej i bardziej amatorskich filmów pokazujących ich możliwości.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (1)