Jak zadbać o higienę miękkiego dachu w cabrio?
Posiadacze kabrioletów to w Polsce wciąż nieliczna grupa kierowców. Jedni kupują je, by zwrócić na siebie uwagę, inni z kolei chcą poczuć wiatr we włosach i ryk silnika. Jedno jest pewne - płócienny dach wymaga odpowiedniej opieki. Nie wystarczy tylko spłukiwanie wodą, trzeba regularnie go konserwować. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić.
16.10.2010 | aktual.: 30.03.2023 12:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W dzisiejszych czasach rynek samochodów jest tak bogaty, że każdy może znaleźć odpowiednie auto. Jedni chcąc poczuć szum powietrza wybiorą np. sedana z szyberdachem, inni zakupią tak zwaną targę, a ci najbardziej bezkompromisowi zdecydują się na cabrio.
Samochody z nadwoziem tego typu mają swoje długoletnie tradycje sięgające nawet stu lat wstecz. Jednak dopiero niedawno producenci zdecydowali się wprowadzić do swojej oferty kabriolety z twardym dachem.
My zajmiemy się konserwacją dachów płóciennych. Twarde dach zwane hard topami nie wymagają bowiem szczególnego traktowania, dlatego, że wykonane są z trwałych materiałów np. takich jak aluminium. Podstawową zasadą posiadacza takiego pojazdu jest unikanie jak ognia myjni automatycznych, które mogą zerwać płócienny materiał, a nawet uszkodzić mechanizm jego otwierania. Dach samochodu typu cabrio powinniśmy myć ręcznie.
Przed rozpoczęciem zabiegu gruntownego czyszczenia należy postawić pojazd w cieniu po to, żeby zoptymalizować proces schnięcia. Nie może on bowiem przebiegać za szybko. Na początku zaleca się spłukanie tkaniny, w tym celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej.
Strumień wody nie powinien być za mocny, żeby niczego nie uszkodzić. Następnie powinniśmy nanieść specjalny preparat do prania płócienny dachów, możemy również z powodzeniem zastosować zwykły szampon albo inny detergent. Do tej czynności użyjmy miękkiej szmatki.
Pamiętajmy jednak, że tylko właściwy środek pozwoli nam odpowiednio zabezpieczyć tkaninę. Jeśli zastosujemy detergent zawierający silikon, rozpuszczalnik organiczny lub jakiekolwiek pochodne ropy naftowej będziemy musieli pogodzić się z trwałym zniszczeniem dachu. Wszystkie substancje czyszczącenależy stosować ściśle według instrukcji podanych na opakowaniu przez producenta po to, żeby czyszczenie przyniosło zamierzony efekt.
Po naniesieniu środka czyszczącego następnie należy spłukać materiał ciepłą wodą. Teraz musimy odczekać kilka godzin dając mokremu dachowi czas na dokładne wyschnięcie. Kiedy już upewnimy się, że dach naszego auta jest suchy możemy przystąpić do zastosowania wodoodpornego produktu zabezpieczającego tkaninę.
Czynność ta z pozoru mało ważna będzie miała znaczący wpływ na odporność materiału na czynniki zewnętrzne. Uwaga! Nie wolno składać dachu podczas jego suszenia. Takie postępowanie może doprowadzić do pojawienia się pleśni na powierzchni materiału
Dzięki zastosowaniu właściwych środków zabezpieczymy nasz dach przed ujemnymi skutkami: promieniowania UV, smogu, żywicy kapiącej z drzew, ptasich odchodów, a także wszelkiego rodzaju brudu. W specjalistycznych sklepach sprzedających środki czystości do samochodów oferowane są również specjalne płyny służące do konserwacji tylnej szyby, która często na skutek zaniedbania matowieje.
Jeżeli chcemy utrzymać dobrą kondycję naszego soft topu, wówczas taki zabieg musimy powtarzać regularnie przy każdym myciu auta.