Wypił całe wino bezalkoholowe. Natychmiast sięgnął po alkomat
Wino bezalkoholowe istnieje, choć pewnie wiele osób takiego nigdy nie piło. Popularne jest m.in. wśród kobiet w ciąży. To też ciekawy napój na upalną majówkę. Czy można się takim upić?
03.05.2024 | aktual.: 03.05.2024 08:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Aby to sprawdzić wypiłem butelkę (0,75 l) takiego wina typu Chardonnay. Jako że bardzo mi nie smakowało, wypiłem je dość szybko. Producent tego trunku zaznaczył, że zawartość alkoholu wynosi "poniżej 0,5 proc.", co zgodnie z prawem klasyfikuje go jako bezalkoholowy. Test trwał godzinę.
Zaraz po wypiciu ostatniego kieliszka poddałem się badaniu alkomatem - urządzenie Promiler Isober 30 po kalibracji. Wynik był jednoznaczny — zero. Nie zmienił się on również po kilku i kilkunastu minutach.
Stanu jakiegokolwiek upojenia nie czułem, tak samo jak w przypadku wypicia kilku piw bezalkoholowych. Wino bezalkoholowe jest trunkiem bezpiecznym pod kątem prowadzenia pojazdu, tak samo jak każdy inny napój bezalkoholowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym tak naprawdę jest wino bezalkoholowe?
Jest to normalne wino, z którego usunięto alkohol. Proces ten polega na podgrzewaniu napoju, aby alkohol mógł z niego odparować. Jest to dość skomplikowane, szczególnie jeśli producent chce zachować klasyczny smak i prozdrowotne walory wina.
W Polsce wino bezalkoholowe nie jest jeszcze zbyt popularne. Często w zwykłych sklepach wybór ogranicza się do jednego lub dwóch rodzajów takiego trunku. Najczęściej piją je kobiety w ciąży, np. do kolacji w restauracji. Trudno o zakup wina bezalkoholowego o smaku przypominającym zwykłe wino.