VW Poznań z nowymi projektami. Będzie produkować części do elektryków koncernu
Rozwój elektromobilności to nadrzędny cel koncernu Volkswagena, co wpływa również na działalność polskich zakładów. Przykładem może być poznańska odlewnia Volkswagena, która wygrała przetargi na produkcję aluminiowych obudów silników elektrycznych stosowanych w różnych modelach koncernu.
10.11.2020 | aktual.: 16.03.2023 15:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kolejny z poznańskich zakładów Volkswagena zyskał na międzynarodowym znaczeniu, stając się jednym z dostawców kluczowych komponentów do elektrycznych aut koncernu. Poznańska odlewnia została wytypowana do realizacji dwóch dużych projektów. Pierwszy z nich wystartuje w 2022 roku, a kolejny, rok później.
W ramach pierwszego przetargu odlewnia zobowiązała się do produkcji obudów silników elektrycznych wykorzystywanych w platformie PPE Performance, zaplanowanej dla przyszłych, elektrycznych modeli Porsche i Audi. Projekt wiąże się z koniecznością modernizacji zakładu - powstanie nowa linia produkcyjna wspomagana 10 maszynami obróbczymi, maszyną myjącą i maszyną pakującą. Zakładany wolumen produkcyjny wynosi 860 tys. sztuk rocznie.
Drugi przetarg zakłada natomiast produkcję obudów silników elektrycznych wykorzystywanych w autach opartych na platformie MEB Performance. Jest ona z powodzeniem stosowana już m.in. w modelach ID.3 oraz ID.4 i będzie nadal wykorzystywana w popularnych propozycjach koncernu. W ramach tego projektu powstawać ma około 450 tys. komponentów rocznie.
To bardzo dobra wiadomość. Dwa duże projekty pozwolą bowiem zabezpieczyć miejsca pracy i zapewnić finansową stabilność zakładu w kolejnych latach. Poznańska fabryka jest drugą odlewnią aluminium w koncernie i jedną z największych na Starym Kontynencie. Wytwarza głównie głowice silników, obudowy skrzyń biegów i przekładni kierowniczych, a także elementy zawieszenia. Teraz dołączą do tego również komponenty do aut elektrycznych.