Tak rodziła się legenda Mini [geneza motoryzacji]
Herbert Austin, który w 1905 roku w brytyjskiej miejscowości Longbridge założył fabrykę samochodów, przez wiele lat budował auta z dużymi, sześciocylindrowymi silnikami. Sławę i pieniądze miały mu jednak przynieść maluchy.
08.05.2011 | aktual.: 07.10.2022 17:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Austin chciał stworzyć auto popularne. W 1922 roku przedstawił legendarne auto małolitrażowe o nazwie Seven. Pierwszy Austin Seven miał chłodzony wodą silnik czterocylindrowy ze zdejmowaną głowicą cylindrów, o pojemności skokowej 747 cm[sup]3[/sup]. Silnik rozwijał moc 10,5 KM przy 2400 obr/min. Skrzynia biegów była trzystopniowa. Ręczny hamulec działał na koła tylne, nożny na przednie. Koła miały szprychowe obręcze. Pojemność zbiornika paliwa wynosiła zaledwie 18 litrów. Masa własna wynosiła 360 kg. Do roku 1927 wyprodukowano aż 50 tysięcy tych samochodów.
Na początku lat pięćdziesiątych pojawiły się plotki, że Austin zamierza powtórzyć sukces legendarnego autka z okresu międzywojennego. W 1951 roku zaprezentowano model A30. Był to pierwszy Austin z samonośnym nadwoziem. Po pięciu latach ofertę wzbogacono o typ A35.
Po fuzji Austin Motor Company z grupą Nuffield (w skład której wchodziły Morris, MG, Wolseley i Riley), w wyniku której powstało przedsiębiorstwo British Motor Corporation, dodatkowo, oprócz czterodrzwiowego czterocylindrowego A30 zaprezentowano tańszą wersję, dwudrzwiową. Model ten jednak nie cieszył się zbytnią popularnością. Przełom nastąpił dopiero w 1959 roku.
Mini, nazywany początkowo Austin Seven, by nawiązać do pierwszego Austina, powstał w powiązaniu z kryzysem sueskim z 1956 roku. Wtedy zaczęto uważać, że przyszłość należy do samochodów małolitrażowych. Mimo licznych pochwał ze strony prasy fachowej, początkowo autko nie cieszyło się zbyt dużą popularnością.
Samochód zadebiutował jednocześnie jako Austin Seven 850 oraz Morris Mini Minor 850. Miał czterocylindrowy silnik o pojemności 848 cm[sup]3[/sup] i mocy 35 KM. Stworzył go Alec Issigonis. Rozstaw osi wynosił 2030 mm, a długość całkowita 3050 mm. Tak narodziła się legenda, która już na zawsze miała odwrócić bieg motoryzacyjnej historii.