Nie wymieniają, potem płacz. Każdy chce taniej
Usterki w samochodach wymagają odpowiedniego podejścia do naprawy. Wielokrotnie na łamach Autokultu pisałem o prawidłowej technologii wymiany turbosprężarki. Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że przecież nikt tak nie robi. Dlatego zakup samochodu "po wymianie turbo" to spore ryzyko.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ważnym elementem układu doładowania - poza samą turbosprężarką - jest intercooler, czyli chłodnica powietrza doładowania. Bardzo często awarie tego elementu są powiązane z uszkodzeniem turbosprężarki. Zwłaszcza tej drugiej, po wymianie, kiedy mechanik zaniedba przeprowadzenie pełnej procedury wymiany lub – i to warto podkreślić – klient chce, żeby było taniej.
Pozostałości z uszkodzonej turbosprężarki mogą prowadzić do przytkania intercoolera. Dotyczy to w szczególności pozostałości oleju silnikowego, który został wydmuchany z uszczelnień wprost do intercoolera. Ale także innych cząstek i oderwanych części turbosprężarki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli mechanik zamontuje nową turbosprężarkę bez uprzedniego sprawdzenia stanu intercoolera, układ uruchomi sekwencję wysokiego ciśnienia, w których olej i cząstki stałe nagromadzone w chłodnicy mogą zostać wtłoczone do komory spalania. Dostanie się zanieczyszczeń do komory spalania może skutkować uszkodzeniem silnika.
Aby tego uniknąć, należy zawsze wymienić intercooler po awarii turbosprężarki. To jest tak logiczne, jak wymiana filtra oleju przy zmianie oleju. Koszt nowego intercoolera, to w zależności od modelu samochodu od ok. 300 do ok. 1200 zł. Oczywiście są przypdki skrajne, ale w obliczu wydatku na poziomie 2000-3000 zł zaoszczędzenie kilkuset złotych nie jest dobrym pomysłem.
Dodatkowo po zamontowaniu nowej turbosprężarki należy gruntownie sprawdzić wszystkie elementy układu, aby upewnić się, że nie zostały zatkane olejem ani opiłkami metalu.
Jak zaleca firma Nissens w swoich materiałach, niezależnie od przyczyny awarii czy wymiany intercoolera przed montażem nowej jednostki należy zawsze dokładnie ustalić przyczynę uszkodzenia. W procesie usuwania awarii należy uwzględnić części powiązane (turbosprężarkę, odmę skrzyni korbowej, układ recyrkulacji spalin, dolot powietrza do turbosprężarki, układ wydechowy) – w przeciwnym razie awaria może się powtórzyć.
To dlatego często w samochodach po wymianie turbosprężarki silnik "nie trzyma mocy" albo "przerywa" w czasie przyspieszenia, a też nierzadko po kilku tysiącach kilometrów trzeba znów wymienić turbosprężarkę. I nawet jeśli do tego dojdzie, to za drugim razem warto zrobić to poprawnie. Mechanicy wiedzą, jak się to robi, ale kiedy klient się dowie, ile to naprawdę kosztuje, zaczyna szukać oszczędności. W najgorszym przypadku dogada się z mechanikiem, że na naprawę nie będzie gwarancji, a samochód od razu pójdzie na sprzedaż.