Zabierają auta na potęgę. Sądy nie nadążają z wyrokami

Od 14 marca 2024 r. prawo przewiduje obowiązkowy przepadek pojazdu prowadzonego przez osobę, mającą w organizmie ponad 1,5 prom. alkoholu. Problem polega jednak na tym, że sądy nie mogą poradzić sobie z wydawaniem tak dużej liczby decyzji. Są więc duże zatory.

Liczba zabezpieczonych samochodów przerosła oczekiwania polityków
Liczba zabezpieczonych samochodów przerosła oczekiwania polityków
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Tomasz Budzik

29.11.2024 | aktual.: 29.11.2024 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak informuje RMF FM, od momentu, gdy nowe prawo weszło w życie, policja zabezpieczyła ponad 5,5 tys. pojazdów, które prowadzone były przez pijanych kierowców. W sądach zapadło jednak tylko niespełna 100 decyzji o ich przepadku. Dlaczego tylko tyle? Takie rozstrzygnięcie wymaga przeprowadzenia sprawy. By ta doszła do skutku, prokuratura na podstawie policyjnych danych dotyczących przypadku musi stworzyć dokumentację. Potem sprawa trafia do kolejki oczekujących na rozpatrzenie. W efekcie wszystko trwa kilka miesięcy.

W razie napotkania pijanego kierowcy, mającego w organizmie ponad 1,5 prom. alkoholu, policja zabezpiecza pojazd i zleca jego odholowanie. Dokąd? Jak informuje RMF FM, na policyjnych parkingach stoi około 1,9 tys. zabezpieczonych samochodów. Pozostałe 3,5 tys. tymczasowo trafiło do "osób godnych zaufania". Jak widać, ani przygotowujący nowelizację przepisów PiS, ani obecny rząd, za kadencji którego nowe prawo weszło w życie, nie przewidział problemu z brakiem miejsca na parkingach policji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zabezpieczone samochody oczekują na prawomocne rozstrzygnięcie sprawy sądowej dotyczącej jazdy pod wpływem alkoholu. Gdy taki wyrok już zapadnie, samochód przechodzi na własność państwa, a jego sprzedażą ma zająć się urząd skarbowy właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia. Samochody sprzedawane są na aukcji. W ogłoszeniu nie podaje się przyczyny stojącej za sprzedażą auta.

Zgodnie z obowiązującymi od 14 marca 2024 r. przepisami przepadek pojazdu obowiązkowo orzeka się w następujących sytuacjach:

  • gdy kierowca będzie prowadził pojazd, mając we krwi zawartość alkoholu równą lub przekraczającą 1,5 prom.,
  • gdy kierowca mający 1,0 prom. alkoholu we krwi lub więcej spowoduje wypadek,
  • w przypadku recydywy – ponownej jazdy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 prom. we krwi) w ciągu dwóch lat od wcześniejszego przyłapania kierowcy przez służby na tym przestępstwie.
Komentarze (17)