Zimniej bez klimatyzacji. Naukowcy pokazali najlepszy sposób
Dziś trudno wyobrazić sobie podróżowanie samochodem bez klimatyzacji. Mimo to, w dobie rosnących cen paliw, każda oszczędność jest na wagę złota. Specjaliści z SAE International przeprowadzili badania, które pokazują, jak mądre korzystanie z klimatyzacji może przynieść wymierne korzyści.
10.07.2024 | aktual.: 30.09.2024 10:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niektórzy latem jeżdżą ze stale uruchomioną i ustawioną na jedną temperaturę klimatyzacją. Tak, w czasie upałów prowadzenie w kabinie, w której panuje znośna temperatura, jest nie tylko przyjemniejsze, ale też bezpieczniejsze, ponieważ kierowcy łatwiej zachować skupienie i dobry czas reakcji. Z drugiej jednak strony zmotoryzowani cenią komfort jazdy w schłodzonym aucie, ale przy okazji nie zapominają o zużyciu paliwa. Czy da się te kwestie pogodzić?
Inżynierowie z SAE International (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych) podkreślają, że odpowiednie używanie klimatyzacji pozwala zminimalizować wzrost spalania, a niewłaściwe jej stosowanie prowadzi do wyraźnego zwiększenia zużycia. Eksperci doradzają, jak efektywnie chłodzić wnętrze pojazdu, minimalizując przy tym koszty. Potwierdzają to również taksówkarze.
Wielu z nich rezygnuje z użycia klimatyzacji, bojąc się wzrostu kosztów paliwa, co bezpośrednio wpływa na ich dochody. Przeciętne zużycie paliwa może wzrosnąć od 1 do 2 litrów na 100 km. W przypadku małych silników wzrost ten jest jeszcze bardziej odczuwalny. Pewien kierowca niemal nowej Dacii Logan powiedział mi, że latem nie używa klimatyzacji, ponieważ jego mały silnik zużywa wtedy aż 13 litrów na 100 km w mieście (LPG). Bez klimatyzacji spalanie spada do 9-10 litrów na 100 km.
Specjaliści SAE International zalecają otwieranie okien dla schłodzenia wnętrza samochodu, ale tylko przy prędkościach poniżej 70 km/h. W takiej sytuacji wymiana powietrza jest efektywna, a opory niewielkie, co nie wpływa znacząco na zużycie paliwa.
Jednakże, gdy prędkość przekracza 85 km/h, otwieranie okien może zwiększyć spalanie paliwa nawet o 20 proc. Potwierdza to badanie międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacyjnych.
W przypadku wyższych prędkości klimatyzacja nie stanowi aż tak wielkiego obciążenia, aby bardziej opłacało się otwierać okna i pogarszać aerodynamikę pojazdu. Przy dużych prędkościach aerodynamika odgrywa kluczową rolę w zużyciu paliwa.
Jak oszczędnie używać klimatyzacji? Oto kilka porad:
- przy niskich prędkościach (miejskich) otwieraj okna i wyłączaj klimatyzację;
- przy wyższych prędkościach zamykaj okna i korzystaj z klimatyzacji;
- włączaj klimatyzację tylko wtedy, gdy jest naprawdę gorąco;
- nie ustawiaj klimatyzacji na zbyt niską temperaturę;
- parkuj w cieniu, aby auto było chłodniejsze i klimatyzacja była zbędna;
- po ruszeniu z miejsca otwórz okna, ale włącz klimatyzację dopiero po kilku minutach, gdy wnętrze się przewietrzy;
- unikaj używania klimatyzacji na postoju;
- w samochodach z akumulatorami (elektryki i hybrydy plug-in) warto schłodzić wnętrze przed odłączeniem od ładowarki.