Samochody na szczycie listy produktów niebezpiecznych. Po raz pierwszy w historii
Safety Gate to coroczny raport Komisji Europejskiej dotyczący niebezpiecznych produktów nieżywnościowych. W edycji podsumowującej rok 2021 pierwsze — niechlubne — miejsce zajęły pojazdy silnikowe. Co na to wpłynęło?
26.04.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W państwach członkowskich UE funkcjonuje system Safety Gate, który pozwala na szybką wymianę informacji na temat produktów niebezpiecznych dostępnych na rynku. Jego zadaniem jest eliminowanie ryzyka po stronie użytkowników.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości władze kraju, w którym namierzono wadliwe towary, są zobowiązane do publikacji szczegółowych alertów, które natychmiast trafiają o pozostałych członków Safety Gate.
Każdy alert — poza informacjami o wykrytym problemie — zawiera również kategorię produktu oraz środki, jakie podjęto w związku z ujawnioną wadą. To systemowe rozwiązanie przede wszystkim pozwala zwiększać bezpieczeństwo oraz świadomość użytkowników, ale i systematyzować poszczególne produkty z uwagi na liczbę zagrożeń.
Jak się okazuje, w 2021 roku palma pierwszeństwa na niechlubnej liście przypadła pojazdom silnikowym. Dalej uplasowały się zabawki i sprzęt elektroniczny. Zgłoszenia dotyczące samochodów były głównie wynikiem tzw. akcji serwisowych, przeprowadzanych przez producentów w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
Akcje serwisowe nie należą do rzadkości — nie tylko z uwagi na coraz większe zaawansowanie współczesnych konstrukcji, ale i fakt, że producenci w obawie przed konsekwencjami karnymi coraz rzadziej bagatelizują wykryte problemy.
Pierwsze miejsce w rankingu nie musi wiec być to równoznaczne ze spadkiem jakości produktów, co nie zmienia faktu, że pojazdy silnikowe nigdy wcześniej nie zasłużyły na niechlubną lokatę w rankingu Safety Gate.
Aleksander Ruciński, dziennikarz Autokult.pl