Sprawdź, czy masz taki przycisk w samochodzie. Warto go użyć
W niektórych modelach Toyoty znajduje się przycisk oznaczony jako PWR Heat. Jest on szczególnie przydatny w zimowe dni, ale co konkretnie robi?
11.02.2025 | aktual.: 11.02.2025 13:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Głównym jego zadaniem jest zwiększenie obrotów silnika na biegu jałowym, co przyspiesza nagrzewanie jednostki napędowej w niskich temperaturach. Dzięki temu również wnętrze auta szybciej się ociepla poprzez kratki wentylacyjne.
W niektórych modelach samochodów Toyota ta funkcja poza zwiększaniem obrotów dodatkowo uruchamia nagrzewnicę pomocniczą. Działa to jednak tylko wtedy, gdy dany model jest w nią wyposażony. Aktywacja następuje po kilkunastu sekundach od wciśnięcia przycisku.
Co do działania PWR Heat, jej funkcjonalność ogranicza się do momentu, kiedy silnik osiąga optymalną temperaturę. Podczas jazdy ta opcja nie jest aktywna. Jednak podczas postoju, np. na światłach, funkcja znowu się włącza, aby podnieść obroty biegu jałowego. Normalne obroty są osiągane po pełnym rozgrzaniu silnika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System automatycznie wyłącza przycisk PWR Heat, gdy silnik osiągnie właściwą temperaturę lub gdy temperatura powietrza wzrośnie. Użytkownicy zastrzegają, że jego uruchomienie przy wyższej temperaturze otoczenia nie jest możliwe, co jest naturalnym działaniem urządzenia, a nie jego awarią.
Zastosowanie PWR Heat szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku samochodów z dużymi silnikami Diesla, które zwykle potrzebują więcej czasu na nagrzanie się do odpowiednich parametrów niż silniki benzynowe. Funkcja jest szczególnie polecana w pojazdach użytkowych, które muszą być natychmiast gotowe do pracy po uruchomieniu. Nie zaleca się jednak korzystania z niej bezpośrednio po włączeniu zapłonu, a po upływie kilku sekund, aby turbosprężarka była prawidłowo nasmarowana.
Zastosowanie przycisku PWR Heat przynosi wiele korzyści. Szybsze nagrzanie silnika umożliwia bardziej efektywne działanie podczas większego obciążenia, np. przyspieszania. Używanie tej funkcji pomaga również w redukcji wilgoci w układzie wylotowym oraz w oleju, co sprawia, że systemy oczyszczania spalin działają sprawniej. Dodatkowo, szybsze ocieplenie wnętrza auta znacząco poprawia komfort jazdy także dzięki szybciej odparowanym szybom.