Prezydent podpisał nowelizację o pierwszeństwie pieszych. Od 1 czerwca czeka nas sporo zmian
Pierwszeństwo pieszych podczas wchodzenia na przejście, zakaz korzystania z komórki na pasach czy ujednolicenie prędkości w mieście niezależnie od pory. Prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Na jakie jeszcze zmiany powinni się szykować piesi i kierowcy od 1 czerwca 2021 r.?
08.03.2021 | aktual.: 16.03.2023 14:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informuje PAP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która może przyczynić się do rewolucji na polskich drogach. Nowe przepisy były od dawna zapowiadane i szeroko konsultowane oraz komentowane. Jakie dokładnie zmiany wchodzą w życie?
Nowe prawa, ale i obowiązki pieszego
Zgodnie z ustawą: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącego na to przejście". Do tej pory piesi mieli pierwszeństwo tylko wtedy, kiedy już znajdowali się na przejściu.
Zdaniem niektórych nowe przepisy przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego. Trzeba też zaznaczyć, że podczas wchodzenia na pasy, pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami poza tramwajem. Poza tym przywilejem, na pieszych zostanie nałożony też nowy obowiązek — podczas wchodzenia na przejście oraz na samych pasach nie będą mogli korzystać z urządzeń elektronicznych "ograniczających możliwość obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".
Koniec z 60 km/h nocą w terenie zabudowanym i siedzeniem na zderzaku
Kolejną zmianą dla kierowców jest ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym. Do tej pory w godzinach 23-5 dopuszczalną prędkością w obszarze zabudowanym było 60 km/h. Po zmianach, o ile znaki nie będą mówiły inaczej, ograniczenie prędkości będzie wynosiło 50 km/h przez całą dobę.
Uregulowane zostały także przepisy o minimalnym odstępie między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Zgodnie z ustawą na drodze ekspresowej i autostradzie minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu powinien wynosić co najmniej połowę wartości w metrach prędkości, z jaką porusza się dany samochód.
Przykładowo: przy 120 km/h odległość powinna więc wynosić 60 m, natomiast przy 140 km/h – 70 m. Pomocne przy określaniu odległości mogą być przydrożne słupki pikietażowe, rozmieszczone co 100 m, lub tzw. zasada 3 sekund.
Wymienione przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2021 r.