Policja maluje napisy przy przejściach. Ostrzega przed mandatem
Bezpieczeństwo pieszych na przejściach jest ostatnio traktowane bardzo poważnie. Kary dla kierowców łamiących przepisy w tych miejscach są surowe. Jednak trzeba pamiętać, że obowiązki i ryzyko kary dotyczą też samych pieszych. Przypominać o tym mają napisy przed przejściami.
23.04.2023 10:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Odłóż telefon i żyj!" - to hasło, które zostało namalowane przed niektórymi przejściami dla pieszych w Bytowie. Nie jest to pierwsze takie miasto w Polsce, a akcja ma na celu przypomnienie, że za bezpieczeństwo na przejściu odpowiadają nie tylko kierowcy, ale też sami piesi. Ich obowiązkiem jest upewnienie się, że pokonanie "zebry" jest bezpieczne, a patrząc w ekran telefonu łatwo nie zauważyć nadjeżdżającego pojazdu.
Napisy w Bytowie wykonują przede wszystkim pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich, ale w akcję zaangażowała się też policja. Aby zwrócić uwagę na tę kwestię, jeden z napisów namalował komendant powiatowy policji w Bytowie insp. Andrzej Borzyszkowski, który pojawił się na miejscu w towarzystwie burmistrza Bytowa Ryszarda Sylki.
Jak przypominają policjanci - akcja ma na celu przypomnienie pieszym o przepisie, który zabrania osobie przechodzącej przez przejście korzystania z urządzenia elektronicznego, jeśli ograniczenia to możliwość obserwowania sytuacji na jezdni. Takie patrzenie się w telefon wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości 300 zł.
Kierowcy m.in. za wyprzedzanie przed przejściem czy omijanie samochodu, który zatrzymał się, aby w takim miejscu przepuścić pieszego, grozi mandat 1500 zł. Organizowane regularnie policyjne akcje związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu pokazują jednak, że zarówno kierowcy, jak i piesi mają sporo na sumieniu. Mandaty wystawiane tym drugim często dotyczą właśnie korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię, co pokazuje, że akcje jak w Bytowie cały czas są potrzebne.