Przed świętami kierowcy wjadą na nowy wiadukt. Jest pozwolenie
Ta wiadomość ucieszy kierowców przemieszczających się codziennie po Warszawie. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta uzyskał pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanego, północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola. Przełączanie ruchu w tym miejscu rozpocznie się jeszcze w czwartek (22 grudnia) po godz. 18.
22.12.2022 | aktual.: 22.12.2022 16:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czwartek po godz. 18 dla kierowców udostępniony zostanie nowy, północny wiadukt Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli – poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Kierowcy będą mogli skorzystać z nowego wiaduktu, jadąc w stronę centrum. Do ich dyspozycji będzie jeden pas ruchu, zaś autobusy będą mogły poruszać się po buspasie.
Z kolei jadący w kierunku Pragi, do momentu zakończenia wykonywania oznakowania, będą musieli pozostać na starym, południowym wiadukcie. Na nową konstrukcję będą mogli wjechać ok. godz. 23.
Jest pozwolenie na użytkowanie wiaduktu na Trasie Łazienkowskiej
– Tuż przed świętami, niespełna rok od rozpoczęcia prac, a co najważniejsze – przed planowanym terminem – oddajemy do ruchu pierwszy z przebudowywanych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Prace będą trwać dalej, ale już dziś mieszkańcy miasta mogą skorzystać z nowego północnego wiaduktu – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski, cytowany przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do czasu wybudowania drugiego wiaduktu, czyli południowego, ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał po stronie północnej. Zostały tam wyznaczone cztery pasy ruchu – po dwa w każdym kierunku. Do dyspozycji zmotoryzowanych jest buspas o szerokości 3 metrów oraz pas dla samochodów osobowych o szerokości 2,25 m. Wejścia piesze na nowy wiadukt nie są jeszcze czynne.
Na nowym obiekcie autobusy będą jeździły po zewnętrznej (prawej) stronie jezdni. Oznacza to możliwość przywrócenia przystanku Torwar 02 w kierunku centrum – znajdującego się nad jezdniami Wisłostrady. Będą się tu zatrzymywać autobusy linii: 138, 143, 151, 182, 188 oraz na żądanie linii 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25. Nieczynne pozostaną przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach).
W momencie przeniesienia ruchu na wiadukt północny dojdzie do zamknięcia wiaduktu południowego i jego późniejszej rozbiórki. Robotnicy najpierw zdemontują wzmocnienia konstrukcji starego wiaduktu, później balustrady, bariery energochłonne i latarnie. Usunięta zostanie też nawierzchnia.
Wiadukt południowy składa się z siedmiu trzyprzęsłowych ram, czyli w sumie z 21 przęseł. Rozbieranie jego konstrukcji ruszy po Nowym Roku od części znajdującej się nad rondem Stanisława Sedlaczka. Spowoduje to konieczność czasowego zamknięcia ronda. W miejscu rozebranego wiaduktu wybudowany zostanie nowy obiekt – przekazał SZRM.
Prace związane z przebudową Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola mają potrwać do marca 2024 roku. Wiadukty w tym miejscu zostały zaprojektowane i wybudowane jako dwie bliźniacze żelbetowe przeprawy. Długość każdej z nich to niemal 400 metrów. Oddano je do ruchu w roku 1974.
Przed rozpoczęciem trwającej przebudowy przejeżdżało nimi ponad 110 tys. pojazdów dziennie. W 2015 r. specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, w której rekomendowali rozebranie obiektów i odbudowanie ich od podstaw – zaznaczył SZRM.
Trasa Łazienkowska jest odnawiana od kilku lat. Wcześniej wyremontowano most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Natomiast 13 grudnia władze Warszawy podpisały umowę na przebudowę kolejnego fragmentu trasy – tym razem rozbiórkę i odbudowę wiaduktów nad ulicami Paryską i Bajońską.