Czarny czy czerwony? Który ma pierwszeństwo? Kierowcy często się mylą
Zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach regulują zasady ogólne, a także znaki i sygnały drogowe. W pewnych sytuacjach kierowcy mają zagwozdkę, choć zazwyczaj znają przepisy. Wątpliwości rozwiewa art. 5.
22.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 12:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na grafice poniżej widzimy typowe skrzyżowanie z tzw. pierwszeństwem łamanym, gdzie droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost, lecz prowadzi w lewo z punktu widzenia kierującego czerwonym pojazdem.
Kierowca czerwonego pojazdu ma pierwszeństwo przed każdym z kierowców na skrzyżowaniu jadąc w każdym kierunku, w tym również skręcając w lewo.
Sytuacja jednak zmieni się, kiedy na skrzyżowaniu będziemy mieli włączoną sygnalizację świetlną jak na zdjęciu poniżej. Pomimo iż znaki drogowe pozostają, to zgodnie z przepisami o ruchu drogowym nadrzędność przed nimi ma sygnalizacja świetlna.
Niektórzy kierowcy mimo to mają wątpliwości czy zasady pierwszeństwa przejazdu nie zmieniają się i czy przypadkiem wciąż kierujący czerwonym autem nie ma pierwszeństwa, bo tak przebiega droga z pierwszeństwem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystko wyjaśnia art. 5. pkt 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi: "Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu".
Zatem sygnał zielony dla kierowców pojazdów czerwonego i czarnego jest informacją, że zarówno znak D-1 (droga z pierwszeństwem) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa), a także tablica T-6 przestają mieć znaczenie, póki oczywiście sygnalizacja działa.
Zatem kierowca pojazdu czerwonego skręcając w lewo jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem czarnym, bo i on ma sygnał zielony, który zezwala mu na wjazd na skrzyżowanie.