Kapitan Ameryka: żołnierz Harleya
Wkrótce do kin wejdzie "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz". Przyjrzyjmy się, jakimi pojazdami jeździł jeden z najlepiej rozpoznawalnych komiksowych bohaterów w filmowych adaptacjach swoich przygód.
07.02.2014 | aktual.: 08.10.2022 09:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Opisywaliśmy już Wam pojazdu z garażu Batmana i Iron Mana. Teraz przyszedł czas na Kapitana Amerykę.
Podczas Super Bowl został zaprezentowany kolejny zwiastun produkcji, w której będzie on centralną postacią. "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" wejdzie na ekranach naszych kin 28 marca.
Kapitan Ameryka po raz pierwszy pojawił się na kartach komiksu w marcu 1941 r. w zeszycie "Captain America Comics #1". Pomysłodawcami postaci byli Joe Simon i Jack Kirby.
Bohater zadebiutował pół roku przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej. Komiksy z jego udziałem miały służyć celom propagandowym. Na okładce pierwszego albumu Kapitan uderza pięścią w twarz Adolfa Hitlera.
Postać miała być uosobieniem patriotyzmu i amerykańskich wartości. W utożsamieniu się z Kapitanem miało pomóc to, że jest on bohaterem ludowym, zwykłym człowiekiem, który chce po prostu bronić swojego kraju, pomagać ludziom. Ceni sobie rodzinę i przyjaźń. W niektórych zeszytach, a także filmowych adaptacjach, mówi się też o tym, że jest chrześcijaninem.
Kapitanem został Steve Rogers, który chciał się zaciągnąć podczas II Wojny Światowej do armii, ale nie został przyjęty ze względów zdrowotnych. Dostał jednak propozycję uczestniczenia w programie mającym na celu stworzenie super żołnierza. Rogers przyjął serum, dzięki któremu znacznie wzrosła jego siła, szybkość, wytrzymałość i inteligencja.
Atrybutami Kapitana Ameryki są charakterystyczny strój w barwach USA oraz tarcza z niebywale wytrzymałego metalu o nazwie vibranium. Od początku kariery Rogers korzystał z motocykli, głównie marki Harley-Davidson.
Captain America – serial z 1944 r
W 1944 r. w amerykańskiej telewizji pojawił się serial "Captain America". Była to wówczas najdroższa produkcja wytwórni Republic Pictures. Powstało 15 odcinków.
W rolę Kapitana Ameryki wcielił się Dick Purcell, który zmarł wkrótce po zakończeniu zdjęć. Według lekarzy wysiłek włożony w kręcenie serialu był zbyt duży, jak dla jego serca.
W stosunku do oryginału twórcy zmienili postać głównego bohatera. Purcell nie odtwarzał Rogersa, a prokuratora okręgowego Granta Gardnera.
W czołówce serialu pojawiał się Harley-Davidson. Nie wiadomo do końca, jaki to model. Sugeruje się, że motocykl był wyposażony w silnik z serii flathead lub knucklehead.
Captain America oraz Captain America II: Death Too Soon – 1979 r.
CBS zaprezentowała w 1979 r. widzom dwa filmy telewizyjne o Kapitanie Ameryce. I w tym przypadku nie mieliśmy do czynienia z żołnierzem z czasów II Wojny Światowej, ale z przedstawicielem młodszego pokolenia, czyli Stevenem Rogersem juniorem. Zagrał go Reb Brown.
Captain America (1979) - Motorcycle Scene
Zarówno w "Captain America", jak i "Captain America II: Death Too Soon" bohater korzysta z motocykla. Rogers miał do dyspozycji m.in. dopalacz, tryb cichej pracy silnika, a także lotnię.
Nie wiadomo do końca, jaki model kryje się pod plastikowymi osłonami. Prawdopodobnie jest to crossowy motocykl Honda CR250.
Captain America II: Death Too Soon (1979) - Motorcycle 2
Captain America – 1990 r.
"Captain America" wyreżyserowany przez Alberta Pyuna z Mattem Salingerem w roli głównej miał być debiutem Kapitana na dużym ekranie. Nie był.
Film jest uznawany za jedno z najgorszych dzieł o super bohaterach w historii. Datę kinowej premiery kilkukrotnie przesuwano, aż w końcu obraz wydano od razu na kasetach VHS i dyskach optycznych LaserDisc.
W końcu główną postacią uczyniono komiksowego Steve'a Rogersa. Nie miał on jednak swojego motocykla. Zamiast tego możemy oglądać, jak Kapitan Ameryka pomyka na rowerze lub gnieździ się w Fiacie 500. Szkoda, bo filmie pojawia się jednoślad BMW K 75 S, a także różne wersje Porsche 911.
Captain America: The First Avenger – 2011 r.
"Captain America: The First Avenger" ( u nas "Captain America: Pierwsze starcie") to piąte dzieło z nowego, ujednoliconego uniwersum filmowego Marvela. Rogersa odtworzył Chris Evans.
W tym przypadku dysponujemy znacznie większą dawką informacji. W pracę nad filmem zaangażował się Harley-Davidson.
Zbudowano pięć egzemplarzy motocykla Kapitana Ameryki. Jednoślad nazwany Liberator miał przypominać z wyglądu Harleya WLA, z którego korzystała amerykańska armia podczas II Wojny Światowej. Bazuje jednak na współczesnym modelu Harley-Davidson Cross Bones.
Captain America: The First Avenger Featurette - Motorcycle Chase
Za stworzenie motocykli odpowiadała amerykańska firma Salvaggio Auto Design, która miała tylko 3 miesiące na wykonanie zamówienia i dostarczenie pojazdów na plan w Wielkiej Brytanii. Twórcy chwalą się, że zamontowany w jednej ze sztuk miotacz ognia naprawdę działał. Płomieni nie trzeba było dorabiać komputerowo. Liberator został też wyposażony m.in. w działka i wyrzutnię lin.
Kapitan Ameryka walczy z oddziałami organizacji Hydra. Jej żołnierze w omawianym filmie jeżdżą na terenowych motocyklach marki Honda, które mają karoserie zrobione z włókna szklanego.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na samochód granego przez Hugo Weavinga Johanna Schmidta alias Czerwona Czaszka (Red Skull), głównego oponenta Rogersa. Hydra V16 to fikcyjne auto, które jednak mocno nawiązuje do pojazdów z lat 30. i 40.
Samochód o długości aż 7,62 m długości został zaprojektowany przez Daniela Simona, stylistę marek Volkswagen i Bugatti. Autor Hydry V16 inspirował się przedwojennymi Bentleyami i Duesenbergami, wyścigowym Auto Unionem Typu C oraz Mercedesami G4 i 540K.
Marvel's Captain America Car by Designer Daniel Simon | HD
The Avengers – 2012 r.
Chris Evans powrócił do roli Kapitana Ameryki w "The Avengers". I w tym przypadku bohaterowi motocykla dostarczył Harley-Davidson.
Pod koniec filmu Steve Rogers wsiada na model Softail Slim. Jednoślad o stylistyce retro waży ponad 300 kg, a do jego napędu służy widlasta jednostka typu twin cam o pojemności niemal 1,7 l, mocy 79 KM i maksymalnym momencie obrotowym 132 Nm.
Captain America: The Winter Soldier – 2014 r.
Wkrótce na ekrany kin wejdzie "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz". Wygląda na to, że tym razem motocykl marki Harley-Davidson odegra znaczniejszą rolę niż w "The Avengers".
Tym razem Rogers wskoczy na model Street 750. Jest to nowy pojazd w gamie amerykańskiego producenta, więc obraz, który przyciągnie do kin bardzo wielu widzów to idealna okazja do jego promocji.
Marvel's Captain America: The Winter Soldier - Trailer 2 (OFFICIAL)
Już pojawiły się głosy, że ten miejski jednoślad niezbyt pasuje do super bohatera, ponieważ jego chłodzony cieczą silnik V2 o nazwie Revolution X rozwija moc tylko 47 KM, zaś pojazd waży z płynami 218 kg. Jest więc teoretycznie za słaby i za ciężki żeby szybko pędzić, ale magia kina na pewno zrobi swoje.
Mocy nie będzie brakowało za to samochodowi, którym będzie się poruszać Scarlett Johansson, czyli Czarna Wdowa (Black Widow). W nowym "Kapitanie Ameryce" zobaczymy ją za kierownicą Corvette Stingray, która ma pod maską jednostkę V8 o pojemności 6,2 l rozwijającą 461 KM.
Nie wiadomo, czy poza czarnym kolorem karoserii i felg auto będzie się czymś wyróżniać. W serialu "Agents of SHIELD" ("Agenci T.A.R.C.Z.Y.") agent Phil Coulson korzysta z Chevroleta Corvette pierwszej generacji pieszczotliwie zwanego Lolą. Wóz ten potrafi latać.