Hot Hatch Top 12 - rodzinny demon prędkości

Zwykle samochody typu hatchback kupowane są przez osoby, które dbają o to, by ich rodzina mogła cieszyć się komfortem i ekonomią podróżowania. Na szczęście, posiadanie z pozoru zwykłego samochodu nie musi oznaczać rezygnacji ze sportowego zacięcia. Producenci starają się, by w ich ofercie znaleźć można było tak zwane auta typu hot-hatch. Przypatrzmy się kilku najciekawszym reprezentantom.

Hot Hatch Top 12 - rodzinny demon prędkości
Paweł Żmuda

01.12.2010 | aktual.: 20.09.2022 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Volkswagen Scirocco R

Obraz

W 2009 roku Volkswagen zaprezentował wyjątkowy model Scirocco R. Auto wyposażone jest w silnik o pojemności 2,0 litra o mocy 265 koni mechanicznych, rozpędzający samochód do pierwszej setki w ciągu 6,5 sekundy. Prędkość maksymalna wersji R to 250 km/h. Volkswagen zainstalował tu sztywne, sportowe zawieszenie i dyferencjał XDS. Konstrukcja modelu została obniżona. Do dyspozycji klientów oddano 18- i 19-calowe felgi aluminiowe. Prezentując model, przedstawiciele Volkswagena zapewniali, że nie dało się stworzyć bardziej sportowego Scirocco.

Abarth Punto EVO

Obraz

Na salonie samochodowym we Frankfurcie w 2009 roku Fiat przedstawił zmodyfikowaną wersję Punto EVO. Kilka miesięcy później model trafił na warsztat firmy Abarth, która zmodyfikowała silnik do mocy 165 koni mechanicznych, rozpędzający samochód do setki w czasie 7,9 sekundy i osiągający prędkość maksymalną 213 km/h. Samochód wyposażono w nowe felgi i sportowy body kit. Dodatkowo zainstalowano system Torque Transfer Control, sterujący przeniesieniem momentu obrotowego oraz układ Gear Shift Indicator.

Alfa Romeo 147 GTA

Obraz

Auta marki Alfa Romeo nawet w wersji podstawowej zwykle kojarzą się ze sportem i dynamiką. Nie przeszkadza to firmie z Pomigliano d’Arco w produkowaniu ulepszonych wersji swoich produktów. Jednym z nich jest zaprezentowana w 2000 roku Alfa Romeo 147 GTA. Samochód wyposażono w silnik V6 o pojemności 3,2 litra i mocy 250 koni mechanicznych. Pojazd rozpędza się do setki w czasie 6,3 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 246 km/h.

Renault Megane RS

Obraz

Turbodoładowany silnik 2,0 litra o mocy 250 koni mechanicznych, kanarkowy kolor i 18-calowe felgi to tylko niektóre z elementów wyposażenia najmocniejszej wersji Renault Megane RS. Jednostka zamontowana w samochodzie pozwala na osiągnięcie pierwszej setki w czasie 6,1 sekundy i prędkości maksymalnej wynoszącej 250 km/h. Dodatkowo auto spala katalogowo jedynie około 11 litrów paliwa podczas jazdy po mieście.

Opel Astra OPC

Obraz

Sportowa wersja popularnej Astry to agresywna, sportowa stylizacja, silnik o pojemności 2,0 litra i mocy 240 koni mechanicznych oraz przyspieszenie od zera do setki w czasie krótszym niż 7 sekund. Auto sprzedawane jest z 18-calowymi kołami i sześciobiegową skrzynią. W standardzie znalazły się fotele Recaro czy chromowane wykończenie zegarów. Posiadacze Astry OPC mogą szczycić się komfortem posiadania jednego z najmocniejszych seryjnie produkowanych samochodów z napędem na przednią oś.

Ford Focus ST

Obraz

Ford Focus ST nie może równać się z supersamochodami, jednak jest dobrym autem dla osób, które chcą pogodzić sportowe zacięcie z użytecznością. Agresywnie prezentujący się samochód wyposażony jest między innymi w 18-calowe felgi, fotele Recaro, a nawet wskaźnik informujący o ciśnieniu doładowania. Pod maską sportowego Focusa ukryty jest turbodoładowany silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 225 koni mechanicznych. Przyspieszenie od zera do setki w ciągu 6,8 sekundy i prędkość maksymalna wynosząca 241 km/h robią bardzo dobre wrażenie.

Volkswagen Golf VI R

Obraz

Volkswagen Golf to auto cieszące się niesłabnącą popularnością, jednak jego podstawowa wersja nie kojarzy nam się ze sportowym charakterem. Dlatego niemiecki producent zdecydował się na wypuszczenie wersji R, która oferuje nam silnik o pojemności 2,0 litra i mocy 270 koni mechanicznych. Zaprezentowany na targach we Frankfurcie samochód rozpędza się do setki w czasie 5,7 sekundy. Prędkość maksymalna sportowego Golfa R to aż 250 km/h. Auto wyposażone jest między innymi w ciekawy pakiet stylistyczny oraz reflektory z diodami LED.

Seat Leon Cupra R

Obraz

Najmocniejsza wersja Seata Leona wyposażona jest w silnik o pojemności 2,0 litra z turbodoładowaniem o mocy 265 koni mechanicznych, który pozwala na osiągnięcie pierwszej setki w czasie 6,2 sekundy. Auto wyposażone w przedni napęd i sześciobiegową skrzynię rozpędza się do prędkości 250 km/h. Już w standardzie znajdziemy tu 19-calowe felgi, sportowe fotele, osiem poduszek powietrznych, systemy ESP, ABS, TCS, EBA oraz radio z CD.

Mazda 3 MPS

Obraz

Mazda 3 MPS (Mazda Performance Series) została zaprezentowana po raz pierwszy w 2006 roku. Poza rynkiem europejskim wzmocnione modele japońskiego producenta znane są pod nazwą Mazdaspeed 3. Na targach Geneva Motor Show w marcu 2009 zaprezentowano odświeżoną wersję MPS.

Auto wyposażono w spory tylny spojler, szerokie opony i wlot powietrza na masce. Samochód z silnikiem MZR o pojemności 2,3 osiąga moc 260 koni mechanicznych i rozpędza się do setki w ciągu 6,1 sekundy. Prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h. Na wyposażeniu modelu znalazło się między innymi 6 poduszek powietrznych, tempomat, zestaw audio firmy BOSE, 18-calowe felgi aluminiowe oraz podgrzewane, sportowe fotele.

Audi S3

fot. WikiCommons by Camelboy
fot. WikiCommons by Camelboy

Najmocniejsza wersja Audi A3, nosząca oznaczenie S3, obecna jest na rynku od 1999 roku. Jak wszystkie samochody niemieckiego producenta z oznaczeniem S, model sprzedawany jest z napędem na cztery koła. Pierwsza generacja produkowana była do 2003 roku. Audi S3 8L wyposażone było w silniki o mocy 207 i 222 koni mechanicznych. Dziś na rynku obecny jest model Audi S3 8P, sprzedawany z dwulitrowym silnikiem o mocy prawie 265 koni mechanicznych. Auto sprzedawane jest z elektroniczną blokadą, pozwalającą na osiągnięcie prędkości 250 km/h. Pierwsza setka w S3 8P pada już po 5,5 sekundy.

Skoda Fabia RS

Fot. na lic. CC; WikiCommons by Thomas doerfer
Fot. na lic. CC; WikiCommons by Thomas doerfer

Pierwsza Fabia RS trafiła do sprzedaży w 2003 roku. Auto wyposażone było w silnik 1,9 TDI o mocy 130 koni i rozpędzało się do setki w ciągu 9,5 sekundy. Fabia RS z sześciobiegową skrzynią osiągała prędkość maksymalną na poziomie 205 km/h. Obecnie na rynku dostępne są dwie wersje RS (hatchback oraz kombi) z silnikiem 1,4 o mocy 180 koni, rozpędzającym samochód od zera do setki w 7,3 sekundy. Prędkość maksymalna w granicach 224 km/h to w przypadku czeskiego hatchbacka całkiem niezły wynik. Auto sprzedawane jest z 17-calowymi kołami Giugiaro, światłami z diodami LED oraz takimi dodatkami, jak chromowana końcówka układu wydechowego i czerwone zaciski na hamulcach.

Honda Civic Type-R

Obraz

Najmocniejsza wersja Hondy Civic produkowana w latach 1997-2010. Pierwszym modelem, który sprzedawano pod nazwą Type-R, było auto przedstawione w 1997 roku - Civic EK9. Samochód wyposażony został w silnik o pojemności 1,6 litra i mocy około 185 koni mechanicznych. Auto sprzedawane było z kierownicą firmy Momo i siedzeniami Recaro. Kolejne samochody z serii Type-R z kultowym czerwonym logo Hondy zyskały ogromne uznanie wśród klientów.

Niestety, kultowe auto zostało wycofane z produkcji przez wprowadzeniem normy czystości spalin Euro 5, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Ostatnie modele Type-R wyposażane w silniki 2,0 o mocy 201 koni rozpędzają samochód do pierwszej setki w ciągu 6,6 sekundy. Miejmy nadzieję, że legenda powróci.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (26)