Druki mandatowe nieważne po wakacjach. Winne rozporządzenie, trwa wyścig z czasem

Przekroczenie prędkości, przejście przez drogę w niedozwolonym miejscu czy jakiekolwiek inne wykroczenie od września może ujść płazem. Wszystko przez rozporządzenie Rady Ministrów i nowe druczki mandatowe.

Policjanci w 2018 roku wystawili mandaty na łączną kwotę 400 mln zł
Policjanci w 2018 roku wystawili mandaty na łączną kwotę 400 mln zł
Źródło zdjęć: © PAP/Marcin Bielecki
Mateusz Lubczański

02.07.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brzmi absurdalnie, ale jak donosi dziennik.pl, jest to wynik "braku racjonalnego myślenia i koordynacji działań między resortami". Wszystko przez rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Zmieniło ono termin zapłaty kary (do 14 dni) i metodę płatności – na blankiecie trzeba zaznaczyć, że chodzi o np. płatność kartą. Należy więc wprowadzić nowy projekt druczków mandatowych.

Przepisy mówią, że obecne mogą być wykorzystywane maksymalnie przez 4 miesiące od wejścia w życie rozporządzenia. Termin ten kończy się właśnie na początku września. Jak donosi dziennik.pl, funkcjonariusze nie mogą uzyskać informacji, kiedy nowe druki się pojawią.

Wydział komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) potwierdza, że resort finansów już poprosił o wydłużenie terminu wykorzystania dostępnych bloczków. Samo ministerstwo sprawy nie komentuje.

Nie chodzi wyłącznie o proces wydrukowania i dystrybucji dokumentów – to proces obejmujący opieczętowanie każdej strony, wprowadzenie numerów do systemu informatycznego, druk i wydanie ich funkcjonariuszom. Dodatkowo stare blankiety trzeba zniszczyć – a to również kosztuje.

Sprawa z pewnością zostanie potraktowana priorytetowo, bowiem brak druków mandatowych oznacza brak wpływów do budżetu. A te nie są małe – kary nałożone przez policję w 2018 r. to 400 mln zł (a to i tak przy trwających w zeszłym roku protestach policjantów).

Komentarze (0)