Dlaczego pękają półosie w Hondach?
W Hondach Civic od siódmej generacji wzwyż oraz niektórych Accordach dochodzi do urwania półosi napędowej. Okazuje się, że wszystko przez zastosowanie tłumika drgań.
20.07.2016 | aktual.: 30.03.2023 11:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Banalny kawałek gumy w kształcie grubego pierścienia odpowiada za tłumienie drgań półosi. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ w rzeczywistości i z doświadczenia użytkowników jedyny skutek jego stosowania to pękanie prawej półosi. Problem dotyczy zawsze prawej, krótszej, a nie lewej.
Przyczyną pękania półosi jest ciasno nałożona na nią guma, pod którą zbiera się brud i woda. Te z kolei powodują korozję, która powoli pożera półoś. Gdy straci część ze swojej grubości i zostanie poddana dużemu przeciążeniu, pęka. Wystarczy dobra przyczepność i duża moc, albo pojedynczy mocny tzw. strzał ze sprzęgła.
Co można zrobić?
Oczywiście gdy półoś napędowa pęknie, trzeba ją wymienić. Niestety taka awaria całkowicie uniemożliwia dalszą jazdę. Można kupić nową, ale dostęp do zamienników jest mocno ograniczony. Z kolei oryginalna kosztuje bardzo dużo. Dobrze zaopatrzony rynek części używanych oferuje pojedyncze półosie lub komplety za kilkadziesiąt do 200 zł.
Zwykle nie opłaca się kupować samej półosi bez przegubów, ponieważ przełożenie starych w warsztacie może kosztować więcej niż kompletna półoś z przegubami. Jeżeli jednak posiadacie narzędzia i umiejętności, a kupicie samą półoś, to zaoszczędzicie kilkadziesiąt złotych.
Problemu nie da się wyeliminować inaczej niż przez pozbycie się gumy stanowiącej tłumik drgań. Z doświadczeń osób, które to zrobiły wynika, że bez tłumika jeździ się dokładnie tak samo jak z nim. Nie wpływa to w żaden sposób na wzrost wibracji w układzie napędowym. Nie znamy natomiast wpływu na skrzynię biegów czy mechanizm różnicowy, bo w jakimś celu montowano fabrycznie ten element, a ogólnie wiadomo, że przekładnie w Hondach Civic nie należą do szczególnie wytrzymałych.