Chcesz wyprzedzić traktor na ciągłej? Musisz znać zasady

Przełom lata i jesieni to dla rolników czas wytężonej pracy. W tym czasie na drogach często można zaobserwować zwiększoną aktywność pojazdów rolniczych. Niestety, nie wszystkie z nich są w pełni sprawne i zgodne z przepisami prawa. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

Czy na drodze można wyprzedzić traktor na ciągłej?
Czy na drodze można wyprzedzić traktor na ciągłej?
Źródło zdjęć: © Pixabay | GoranH

06.09.2023 19:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rolnicy w tym okresie są bardzo zajęci. Często można usłyszeć dźwięk pracujących traktorów nawet późnym wieczorem. Czasami trzeba je wyprzedzać na drodze, co może być trudne, zwłaszcza gdy oświetlenie w przyczepie traktora nie jest w pełni sprawne. Jakich zasad powinien przestrzegać odpowiedzialny kierowca maszyny rolniczej? Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Czy jest możliwe wyprzedzenie traktora na odcinku z podwójną linią ciągłą? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem. Przepisy ruchu drogowego mówią o zakazie przekraczania tej linii, więc jeśli jesteśmy w stanie wyprzedzić traktor, nie opuszczając swojego pasa ruchu, to jest to całkowicie legalne. Często jest to możliwe, ponieważ jeśli traktor porusza się bez przyczepy lub z niewielkim sprzętem, kierowca zazwyczaj zjeżdża na pobocze, przynajmniej częściowo. Właściwie jest do tego zobowiązany.

A co w przypadku znaku B-25, który oznacza "zakaz wyprzedzania"? W takim przypadku konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Zakaz ten dotyczy wszystkich pojazdów silnikowych wielośladowych, w tym także ciągnika rolniczego. Musimy więc poczekać, aż minie odcinek z zakazem wyprzedzania.

Co zrobić, gdy jedziemy za traktorem lub kombajnem? Kierowcy takich pojazdów zazwyczaj uważnie obserwują, co dzieje się za nimi, ponieważ wiedzą, że nie mają żadnych specjalnych uprzywilejowań na drodze. Czasami mają nawet drugą osobę w kabinie, która sprawdza, czy nie utrudniają ruchu innym uczestnikom drogi.

Dobrą praktyką dla kierowcy jadącego za maszyną rolniczą jest pokazanie się w jej lusterku (jeśli takie posiada) oraz jazda w taki sposób, aby być zauważonym.

Jednak nie powinniśmy próbować wyprzedzać takich maszyn na siłę, bez upewnienia się, że ich kierowca nas widzi. Z jednej strony, maszyna może nagle wykonać nieoczekiwany manewr. Z drugiej strony, na poboczu mogą znajdować się przedmioty, które mogą uszkodzić oponę. Wyprzedzajmy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że kierowca maszyny rolniczej wie o naszej obecności. Najlepiej, gdy zjeżdża choć trochę z drogi.

Dlaczego niektóre pojazdy rolnicze nie mają oświetlenia? Powinny je mieć. Jednak zgodnie z prawem, takie maszyny nie są poddawane corocznym badaniom technicznym, dlatego rolnicy często zaniedbują stan oświetlenia swoich pojazdów.

Jest to ryzykowne, ponieważ w razie kolizji lub wypadku, zwłaszcza nocą, jeśli inny pojazd nie zauważy maszyny rolniczej, rolnik ponosi pełną odpowiedzialność. W przypadku poważnych konsekwencji pozorna oszczędność może skończyć się surową grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności.

Dlatego apelujemy do rolników, aby sprawdzili oświetlenie w swoich ciągnikach i przyczepach. Nawet wymiana jednej lampy nie jest dużym kosztem. Ważne jest, aby przynajmniej jedno światło z tyłu było sprawne.

Zwracamy się również do kierowców innych pojazdów z prośbą o zachowanie ostrożności na drogach wiejskich wieczorem i nocą. W każdej chwili za zakrętem może pojawić się maszyna rolnicza bez oświetlenia. Po zderzeniu nie ma znaczenia, kto był winny, jeśli nasze auto jest zniszczone, a my jesteśmy ranni. Warto również zwracać uwagę na nietypowo zaparkowane duże maszyny i specyficzne manewry, które wykonują ich kierowcy.

Komentarze (12)