Będą zmiany w Zielonej Karcie. Dwa państwa odpadają
W Rosji i na Białorusi nie będzie można liczyć na ochronę ubezpieczeniową samochodu w ramach Zielonej Karty. Przy przekraczaniu granic tych państw trzeba będzie przygotować się na dodatkowe wydatki.
04.06.2022 | aktual.: 13.03.2023 17:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z biurem białoruskim oraz z biurem rosyjskim. W praktyce oznacza to, że 31 maja 2023 r. o godzinie 23.59 w tych krajach przestaną być honorowane Zielone Karty wystawione zarówno przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jak i w Polsce przez jego rosyjskie czy białoruskie odpowiedniki.
Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Zielonej Karty od tego momentu przestanie obowiązywać w Rosji i na Białorusi. Kierowcy przekraczający granice tych państw od 1 czerwca 2023 r. będą musieli wykupić na granicy dodatkowe, lokalne ubezpieczenie obowiązujące na terenie Rosji czy Białorusi. W pozostałych krajach systemu Zielonej Karty wszystko będzie działać jak do tej pory.
Umowy wzajemnego respektowania polis w ramach Zielonej Karty z Rosją i Białorusią zostały również rozwiązane przez wszystkie kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarię.
Obecnie na terenie 27 państw Unii Europejskiej kierowca zarejestrowanego i ubezpieczonego w Polsce pojazdu nie potrzebuje Zielonej Karty. Krajowe ubezpieczenie uznawane jest również w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Gibraltarze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Wielka Brytanii, Wyspie Man, Wyspach Normandzkich, Wyspach Owczych. W razie kontroli czy zdarzenia drogowego wystarczy okazanie krajowego poświadczenia zawarcia umowy OC.
Inaczej jest jednak w Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Iranie, Izraelu, Macedonii Północnej, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainie. Przekraczający na kołach granicę każdego z tych państw, muszą mieć przy sobie Zieloną Kartę.
W przeciwnym wypadku są zobowiązani do wykupienia na miejscu lokalnego ubezpieczenia OC. Umożliwiające to punkty zwykle są zlokalizowane na granicy. Zieloną Kartę możemy otrzymać po zawarciu krajowej polisy OC. Jeśli jej nie mamy, należy udać się do przedstawiciela danej firmy. W wielu przypadkach jest ona wystawiana za darmo.