Zmiany nie mogą ograniczać ważności bezterminowych praw jazdy. Jest wyrok sądu

Od 2013 roku w Polsce prawa jazdy wydawane są już na określony okres, standardowo 15 lat. Znowelizowane przepisy nie mogą jednak ograniczać terminu uprawnień przyznanych wcześniej. Tak ustalił sąd w wyniku sporu kierowcy ze starostą.

Prawo jazdy (fot. Mariusz Zmysłowski)
Prawo jazdy (fot. Mariusz Zmysłowski)
Mateusz Żuchowski

09.10.2020 | aktual.: 16.03.2023 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kierowcy, którzy zdali egzamin na prawo jazdy po 19 stycznia 2013 roku, uzyskują już uprawnienia do prowadzenia pojazdów na określony czas (maksymalnie 15 lat). Po jego upływie muszą wyrobić nowy dokument, który uzyskają dopiero po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego potwierdzającego stan zdrowia odpowiedni do prowadzenia pojazdów.

Z kolei ci, którzy uprawnienia uzyskali wcześniej, ostatecznie również będą musieli wymieniać dokument co 15 lat, ale po tym czasie nowy będzie im przyznawany z automatu bez żadnych dodatkowych zaświadczeń. Ich uprawnienia niezmiennie są przyznane bezterminowo.

Wprowadzone przepisy pozostawiły jednak parę luk, przez które kierowcy z wieloletnim stażem ciągle muszą mieć się na baczności. Jeden z takich przypadków opisała "Rzeczpospolita".

Pewien kierowca posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami od 2001 roku. W 2019 roku odbył szkolenie, które dało mu uprawnienia na nową kategorię pojazdów. Na wniosek kierowcy starosta wydał mu nowy dokument, ale już z terminem ważności uprawnień: 3 września 2024 r.

Wnioskodawca pozostawał jednak nieugięty i zażądał wydania nowego prawa jazdy bez tego ograniczenia. Argumentował, że nowe uprawnienia mogą mieć określony termin ważności, ale jego wniosek dotyczył wyłącznie nowej kategorii, a nie tej już uzyskanej kilkanaście lat temu. Jako że starosta podtrzymał swoją decyzję, sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sąd przychylił się do argumentów kierowcy i stwierdził bezskuteczność czynności starosty. Nowe prawo jazdy, wydane z powodu zmiany stanu faktycznego, powinno, poza tą zmianą, jedynie powtarzać poprzednie zapisy. Wyrok jest nieprawomocny.

Komentarze (18)