Prawo jazdy: kiedy trzeba wymienić i co zrobić, gdy się je zgubi?
Utracenie prawa jazdy wiąże się z wyrobieniem wtórnika. Można to zrobić osobiście w urzędzie lub przez internet. Ale czy trzeba zgłaszać na policję?
30.04.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prawo jazdy może zostać zniszczone, zagubione lub skradzione. W ostatnim przypadku należy niezwłocznie zastrzec je w dowolnym oddziale banku (również telefonicznie lub przez internet) i zgłosić sprawę na policję. W sytuacji zagubienia wymagane jest złożenie w wydziale komunikacji oświadczenia o utracie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Kiedy trzeba wyrobić wtórnik prawa jazdy?
Podstawą uprawniającą do wyrobienia wtórnika może być także zmiana danych kierowcy, np. zmiana nazwiska. Nie ma natomiast konieczności wyrabiania nowego dokumentu przy zmianie adresu zamieszkania. Nowe prawa jazdy i tak nie zawierają takiej informacji. Byłby to nawet błąd popełniony przez osobę, która ma bezterminowe prawo jazdy, ponieważ nowe dostałby tylko na 15 lat.
Co jest potrzebne do uzyskania nowego prawa jazdy?
Do wyrobienia wtórnika niezbędny jest odpowiedni wniosek oraz zwrot zniszczonego lub wymagającego zmiany danych dokumentu (o ile jest) lub złożenie oświadczenia o jego utracie. W urzędzie należy również przedłożyć dowód uiszczenia opłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy (100,50 zł), fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, kserokopię posiadanego prawa jazdy, gdy wydanie wtórnika spowodowane jest zmianą danych, a także do wglądu urzędnika dokument tożsamości ze zdjęciem.
Zobacz także
Czas oczekiwania na dokument, drukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, wynosi do 9 dni roboczych, a proces można podejrzeć na stronie www.kierowca.pwpw.pl, podając numer PESEL oraz imię i nazwisko. Nowe prawo jazdy będzie zawierało dodatkowe oznaczenie w postaci kodu 71 w ostatniej rubryce tabelki na rewersie. Jeśli po złożeniu wniosku o wydanie wtórnika, stary dokument się znajdzie, to obowiązkiem właściciela jest jego zwrot do wydziału komunikacji.
Wtórnik można także wyrobić przez internet, korzystając z elektronicznej platformy administracji publicznej – ePUAP. By przeprowadzić cały proces, niezbędny jest profil zaufany oraz m.in. zdjęcie w formie cyfrowej i skan potwierdzenia opłaty (lub dokument bankowy w PDF-ie).