Zaświadczenie o wykroczeniach drogowych. Skąd wziąć i ile kosztuje
Pracodawca lub bank może poprosić o zaświadczenie o wpisach w ewidencji punktów karnych. Taki dokument można uzyskać od policji, ale trzeba spełnić kilka warunków.
07.06.2018 | aktual.: 14.10.2022 14:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bank przy określaniu skłonności do ryzyka może poprosić np. kredytobiorcę o dostarczenie zaświadczenia o wykroczeniach drogowych. O taki dokument może poprosić także pracodawca, który planuje zatrudnienie na stanowisku kierowcy, bądź przekazuje w użytkowanie pracownikowi auto służbowe.
Reguły prowadzenia ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012, poz. 488).
Paragraf 9 tego rozporządzenia mówi o tym, że:
"Osoba zainteresowana ma prawo uzyskać od policji ustną informację lub zaświadczenie o wpisach w ewidencji, ostatecznych i tymczasowych, dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom. Informacji udziela się lub zaświadczenie wydaje się w każdej jednostce organizacyjnej policji posiadającej odpowiednie możliwości techniczne".
Informację ustną o liczbie punktów wpisanych do ewidencji udzielana jest bezpłatnie osobie zainteresowanej za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jednak to może być dla pracodawcy lub banku niewystarczające.
Za zaświadczenie pisemne trzeba zapłacić
Osoba składająca wniosek o wydanie zaświadczenia w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Policji musi załączyć dowód zapłaty opłaty skarbowej. Aktualna jej wysokość wynosi 17 zł. Dane do przelewu są dostępne na stronach internetowych jednostek policji.
Co ciekawe, Komenda Stołeczna Policji oraz Komendy Powiatowe Policji prowadzą również rejestr wypadków i kolizji - "SEWIK".
Osoby uczestniczące w wypadku lub kolizji oraz firmy ubezpieczeniowe mogą otrzymywać informacje na temat konkretnego zdarzenia drogowego zarejestrowanego w systemie "SEWIK", po złożeniu pisemnej prośby do Wydziału Ruchu Drogowego.