Poradniki i mechanikaWyprzedzanie z prawej strony – nie zawsze należy się mandat

Wyprzedzanie z prawej strony – nie zawsze należy się mandat

Wyprzedzanie to bez wątpienia najniebezpieczniejszy manewr drogowy. Nieumiejętnie wykonany może doprowadzić do tragedii, a zrobiony w niewłaściwy sposób, także do mandatu.

Legalność wyprzedzania z prawej strony zależy m.in. od liczby pasów ruchu na jezdni i od znaków
Legalność wyprzedzania z prawej strony zależy m.in. od liczby pasów ruchu na jezdni i od znaków
Źródło zdjęć: © Fot. Jakub Tujaka
Jakub Tujaka

17.10.2018 | aktual.: 30.03.2023 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyprzedzanie to manewr polegający na omijaniu innego uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku, co wyprzedzający. Choć wydaje się to oczywiste, to w praktyce często wyprzedzamy zupełnie nieświadomie. Chodzi o poruszanie się po drogach wielopasmowych. Otóż warto wiedzieć, że za niektóre manewry grozi nam mandat.

Jeśli chodzi o wyprzedzanie z lewej strony, to oczywistym jest, że nie wolno tego robić przed i na zakręcie, przed szczytem wzniesienia, na linii ciągłej i jeśli ktoś jedzie z przeciwka oraz przed i na skrzyżowaniach (także rondach), na których ruch nie jest kierowany (brakuje sygnalizacji świetlnej).

Jednak kontrowersje budzi manewr wyprzedzania z prawej strony. Co ciekawe, na rondach można to robić, o ile są wyznaczone pasy ruchu.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony

Z prawej można wyprzedzać, kiedy poruszamy się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Pas ruchu to część jezdni wystarczająca do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczona lub nie znakami drogowymi (poziomymi, czyli liniami).

I to właśnie te linie na asfalcie definiują, czy można wyprzedzać z prawej, czy nie. Jeśli nie ma linii, to nawet jeśli się zmieścimy, to wyprzedzać prawą stroną nie można.

Taki manewr natomiast jest dozwolony na jezdniach kierunkowych, kiedy pasy ruchu są wyznaczone. Zasadę tę stosuje się na jezdni jednokierunkowej, jak i drogi złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych, każdej dla przeciwnego kierunku ruchu, czyli np. na autostradach, odcinkach dróg ekspresowych i innych drogach, na których jezdnie są rozdzielone.

W tych przypadkach nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Wyprzedanie z prawej strony jest również dozwolone na jezdni dwukierunkowej, ale pod wymienionymi dalej warunkami, czyli w obszarze zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć przynajmniej dwa wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. Poza obszarem zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej trzy wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku.

Na koniec garść przepisów

Zgodnie z art. 2 pkt 28 Prawa o ruchu drogowym, wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Jak wskazuje art. 24 ust. 1 przy wykonywaniu takiego manewru kierujący pojazdem jest obowiązany upewnić się w szczególności czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu.

Oprócz tego kierujący, przygotowując się do wykonania manewru, powinien upewnić się, czy jadący za nim nie rozpoczął już wyprzedzania. Kierowca musi mieć też pewność, że manewru nie rozpoczął inny pojazd przed nim. Przy wyprzedzaniu uczestnik ruchu jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Należy również zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu.

Komentarze (13)