Wypiłem dwa litry piwa bezalkoholowego i dmuchnąłem w alkomat. Oto wynik
Popularność piw bezalkoholowych w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła. Wiele osób zastanawia się jednak, czy napój na pewno nie wpłynie na możliwość kierowania pojazdem. Postanowiłem sprawdzić, czy alkomat wykryje alkohol po ich spożyciu.
01.05.2025 15:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Piwa bezalkoholowe, jak sama nazwa wskazuje, nie powinno zawierać alkoholu. Na etykiecie często możemy spotkać się z informacją o zawartości alkoholu poniżej 0,5 proc. obj., co jest wartością śladową. Choć teoretycznie nie powinna wpływać na stan upojenia, postanowiłem to zweryfikować, spożywając większą ilość i badając się alkomatem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki eksperymentu
W ciągu trzech godzin wypiłem cztery półlitrowe butelki piwa bezalkoholowego. Podczas spożywania trunku, nie jadłem żadnych posiłków. Po pięciu minutach od ostatniego łyka, skalibrowany alkomat Promiler AMP-1 wskazał 0,00 promila. Czy to oznacza, że nie ma ryzyka?
Nie do końca. Pierwszą próbę wykonałem tuż po ostatnim łyku. Alkomat pokazał 0,10 promila, co było najwyższym wynikiem w trakcie prób. Cztery minuty później wynik wrócił do 0,00 promila. Co to oznacza?
Jeśli zdecydujesz się pić piwo bezalkoholowe podczas jazdy, może się zdarzyć, że kontrola drogowa wydłuży się. Wydmuchanie 0,10 promila będzie oznaczało konieczność ponownego przebadania przez policjanta po 15 minutach, by upewnić się, że stężenie alkoholu nie wzrośnie. Choć po kolejnym badaniu będziesz mógł kontynuować jazdę, stracisz trochę czasu.