Wymarzony dom dla Twojego auta, czyli najlepsze projekty garaży online
Garaż to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą chronić swoje samochody i inne pojazdy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Stawianie samochodu na wolnym powietrzu naraża jego karoserię na zniszczenie nie tylko w czasie gradu czy silnej ulewy. Wilgoć, nadmierne nasłonecznienie, deszcz, a także mróz i śnieg wpływają negatywnie na wygląd auta. Schronienie, jakie daje garaż, zapewnia większą trwałość lakieru i wydłuża czas, w którym samochód będzie doskonale się prezentował. Istnieje wiele zalet garażowania aut, dlatego warto zastanowić się, jaki „dom” dla pojazdu sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej. Jakie projekty garaży online są godne polecenia?
25.05.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dlaczego warto garażować swoje auto?
Choć plusy garażowania samochodu właściwie da się dostrzec o każdej porze roku, to jednak są one widoczne szczególnie zimą. Parkowanie w swoim prywatnym garażu jest znacznie wygodniejsze dla kierowcy niż trzymanie auta na parkingu przy bloku, na wolnym powietrzu. Powód jest prosty. Wystarczy w mroźny, zimowy poranek wsiąść po prostu do samochodu, odpalić silnik i wyjechać z garażu, bez konieczności czasochłonnego skrobania szyb, odśnieżania czy ładowania akumulatora. Obiekt ten może być dodatkowo ogrzewany, ale nawet jeśli tak nie jest, to i tak w zamkniętym pomieszczeniu będzie cieplej niż poza nim. Dzięki garażowaniu można ograniczyć do minimum niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Elementy gumowe pojazdu także źle reagują na niskie temperatury. Mogą stwardnieć, przez co staną się podatne na pęknięcia.
Skrobanie szyb ze szronu i lodu nie tylko jest trudne, ale może prowadzić do porysowania szyb. Rysy staną się bardzo widoczne, gdy na szybę będą padały promienie słoneczne. One również niekorzystnie wpływają na lakier, dlatego latem także warto garażować auto. Samochód nie będzie się tak nagrzewał i będzie zawsze gotowy do jazdy, bez konieczności wcześniejszego wywietrzenia i schłodzenia wnętrza.
Trzymane w garażu auto mniej się brudzi, dlatego właściciel nie musi wydawać znacznych kwot na środki przeznaczone do jego czyszczenia.
Jaki garaż spełni oczekiwania miłośnika motoryzacji?
Standardowy garaż na dwa samochody bez dodatkowej strefy gospodarczej, przeznaczonej do przechowywania narzędzi, opon czy rowerów, powinien mieć minimum 30 m2 powierzchni. Jeśli jednak ma on spełniać dodatkowo funkcje gospodarcze, jego powierzchnia powinna wynosić 40–50 m2. Pomieszczenie przeznaczone na „dom” dla standardowego samochodu osobowego powinno mieć około 2,2 metra wysokości. Może być wyższe, ale nie jest to konieczne.
Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy garaż ma być w bryle budynku, połączony np. drzwiami z częścią mieszkalną domu, czy ma to być obiekt wolnostojący, niepołączony z domem. Jeśli garaż budowany jest później niż dom, dobrym wyborem będzie obiekt wolnostojący. Stwarza on też duże możliwości dla osób, którzy chcą mieć przestronny, kilkustanowiskowy garaż z dodatkową powierzchnią użytkową. Można ją zagospodarować na:
• warsztat majsterkowicza,
• schowek na wszystkie narzędzia i akcesoria ogrodowe,
• schowek na zabawki ogrodowe dla dzieci,
• miejsce na sprzęt sportowy,
• miejsce do przechowywania rowerów i innych pojazdów.
Atutem garażu wolnostojącego jest to, że stwarza on większe możliwości dowolnej aranżacji oraz odizolowania domu od hałasu i spalin generowanych przez samochód. Dodatkowym plusem jest szeroki wybór projektów garaży gotowych online.
Jaki projekt garażu wybrać?
Projekty garaży online dostępne w sieci pozwalają na wybór takiego obiektu, który spełni wszystkie oczekiwania inwestora. Garaże jedno-, dwu-, trzystanowiskowe – większe i mniejsze, z dodatkową przestrzenią na pomieszczenia gospodarcze lub wypoczynkowe. Wszystko to można znaleźć m.in. na stronie Extradom.pl.
Jednym z ciekawych rozwiązań jest garaż G2 – dwustanowiskowy o powierzchni użytkowej 45 m2, z dachem dwuspadowym i automatyczną bramą otwieraną do góry. W projekcie uwzględniono również niewielkie pomieszczenie gospodarcze do samodzielnej aranżacji i wykorzystania.
Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą zainwestować w projekt garażu Extra optymalny, o powierzchni użytkowej 59,28 m2. Jest to garaż dwustanowiskowy, z powierzchnią zabudowy 69,09 m2 i wysokością budynku 3,99 m. Obiekt pokryty jest dachem płaskim, dodającym mu nowoczesnego charakteru. Pomieszczenie gospodarcze przy garażu dwustanowiskowym ma nieco ponad 20 m2 powierzchni.
Wymagający inwestorzy, którzy chcą połączyć „dom” dla swojego auta z miejscem do wypoczynku dla siebie, mogą zainteresować się garażem jednostanowiskowym Extra funkcjonalny, który oprócz garażu o powierzchni 26,28 m2 ma również pomieszczenie gospodarcze liczące ponad 13 m2, werandę o powierzchni 9,77 m2 oraz skład opału o powierzchni 2,43 m2. Weranda z kominkiem będzie idealnym miejscem na urządzanie imprez ze znajomymi i rodziną. Garaż pokryty jest dachem czterospadowym z kalenicą.
Jeśli inwestor potrzebuje nie tylko garażu, ale i magazynu z pomieszczeniami gospodarczymi, może wybrać gotowy projekt G238, który przeznaczony jest nawet na duże pojazdy, ponieważ jego wysokość wynosi 6,38 m. Jednostanowiskowy garaż ma 181,5 m2 powierzchni, dlatego pomieści samochody ciężarowe. Przynależące do niego pomieszczenia gospodarcze mają 22 i 40,5 m2 powierzchni.
Wymagane pozwolenie na budowę
Zgodnie z prawem garaż jest w świetle przepisów budowlanych obiektem, którego postawienie na działce wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli buduje się go razem z domem, wówczas inwestor powinien wpisać taki obiekt – nawet jeśli jest to garaż wolnostojący – do jednego wniosku o pozwolenie na budowę.
Kiedy jednak garaż jest budowany później, a nie równolegle z domem, lub dobudowywany do istniejącej nieruchomości, inwestor musi uzyskać dodatkowe pozwolenie na budowę. Konieczność dopełnienia takich samych formalności dotyczyć będzie również garaży gotowych. Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć projekt budowlany, a właściwie cztery egzemplarze uzgodnionego i zaopiniowanego projektu. Jeśli kupuje się gotowe rozwiązanie, należy pamiętać, że stanie się ono właściwym projektem budowlanym dopiero, gdy zostanie zaadaptowane do warunków zabudowy właściwych dla konkretnej działki. Grunt musi mieć też odpowiednie wymiary, aby garaż spełniał wymagania dotyczące odległości od sąsiednich działek oraz od drogi. Odrębną kwestią przy wznoszeniu wolnostojącego garażu jest doprowadzenie do niego instalacji grzewczej i wody.