Wstydliwa nazwa marki. Po wojnie zmieniono ją na Jaguara

Jaguar to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek motoryzacyjnych na świecie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że Jaguar nie zawsze był Jaguarem. Za obecną nazwą stoi ciekawa, ale i wstydliwa historia.

Logo Jaguara
Logo Jaguara
Źródło zdjęć: © WP Autokult

26.02.2024 | aktual.: 26.02.2024 19:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Początki Jaguara (nim jeszcze nazywano go Jaguarem) sięgają 1922 roku i firmy założonej przez dwóch sąsiadów, chcących tworzyć stylowe wózki boczne do motocykli.

William Lyons i William Walmsley uznali, że świat potrzebuje w tej materii nie tylko funkcjonalności i prostoty, ale i wysmakowanej elegancji. Kilka lat później przyjaciele przerzucili się na samochody. Pierwszym projektem było stworzenie autorskiego nadwozia do Austina 7. W 1931 roku zaczęli natomiast produkować kompletne auta.

Cztery lata później drogi obu panów się rozeszły. Lyons wykupił Walmsleya i zaczął działać w pojedynkę. W 1945 roku postanowił natomiast zmienić nazwę, choć niekoniecznie po to, by odciąć się od przeszłości. Powód był znacznie bardziej błahy, ale i nieco wstydliwy.

Firma założona przez Lyonsa i Walmsleya, a następnie prowadzona przez jednego z nich nazywała się bowiem "S. S. Cars Limited". Traf chciał, że akurat te dwie litery nie kojarzyły się zbyt dobrze w okresie Drugiej Wojny Światowej.

23 marca 1945 roku podjęto więc decyzję o zmianie nazwy na "Jaguar". "W przeciwieństwie do SS nazwa Jaguar jest charakterystyczna i nie można jej łączyć ani mylić z żadną podobną obcą nazwą — stwierdził dyplomatycznie William Lyons zatwierdzając decyzję. Trudno się z nim nie zgodzić.

Komentarze (9)