Używaj z głową i pamiętaj: światło przeciwmgłowe wypala oczy
Nie wiem jak wy, ale ja wolę mijać pojazdy jadące na światłach drogowych, niż jechać przez kilka minut za takim, który ma włączone przeciwmgłowe z tyłu. Przepisy przepisami, ale pamiętajcie, że to jak atak na kierowcę z tyłu!
21.11.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zacznijmy od przepisów. Art. 30. 3. mówi, że: "kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła".
Ile to jest 50 metrów? Mniej więcej połowa dystansu dzielącego słupki przy drogach. Ale też można na to spojrzeć inaczej, bo to:
- Niecałe 4 s różnicy pomiędzy dwoma autami jadącymi z prędkością 50 km/h
- Równe 2 s różnicy pomiędzy autami jadącymi z prędkością 90 km/h
- Około 1,5 s różnicy pomiędzy autami jadącymi z prędkością 120 km/h
- Nieco ponad 1 s różnicy pomiędzy autami jadącymi z prędkością 140 km/h
Wbrew pozorom jest to mały dystans, który w kontekście przytoczonego przepisu można opisać czterema słowami: prawie nic nie widać.
Moim zdaniem warto tu jednak zwrócić uwagę na dwa określenia:
- \może używać\
- \obowiązany niezwłocznie wyłączyć
Pierwsze oznacza, że nie ma obowiązku używania tych świateł, a jedynie zezwolenie. Nawet gdyby naprawdę niczego nie było widać, kierowca nie musi włączać przeciwmgłowego z tyłu. Nie martw się więc - jeśli nie włączysz, to nie dostaniesz mandatu, ale jeśli włączysz niepotrzebnie, to dokładasz cegiełkę do tego, by zasłużyć na piekło.
Warto to porównać z przepisem mówiącym o obowiązku używania świateł mijania lub przeciwmgłowych z przodu w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, w żaden sposób niezdefiniowanej. Po prostu, jeśli przejrzystość nie jest standardowa, to musisz włączyć mijania lub przeciwmgłowe z przodu. Ale nawet jak "nic nie widać", to jedynie możesz odpalić przeciwmgłowe z tyłu. Używam słowa "odpalić", bo serio uważam, że jest to broń o dużej sile rażenia.
Drugie określenie "obowiązany niezwłocznie" dotyczy już wyłączenia tego światła, kiedy warunki opisane w przepisie nie występują. Nie dość, że tu akurat pojawia się obowiązek, to jeszcze należy zrobić to możliwie najszybciej, jak się da.
Może wydawać się to lekką przesadą z mojej strony, ale jak wczytuję się w ten przepis, to nie odbiega znacząco standardami od przepisów dotyczących używania broni. Jej użycie jest dozwolone tylko w ściśle określonych przypadkach, ale też należy natychmiast przestać jej używać, kiedy nie jest to absolutnie niezbędne. I lepiej w ogóle jej nie użyć, niż to zrobić.
Tak samo jak używanie światła przeciwmgłowego z tyłu, bo tylko za użycie grozi mandat 100 zł, a nie za brak użycia. Pamiętaj o tym kierowco, nim wypalisz komuś oczy.