Stracisz prawko za 50 km/h i więcej poza zabudowanym. Jest projekt przepisów
Wcześniejsze zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury doczekały się formalnego projektu. Przewiduje on duże zmiany w prawie o ruchu drogowym. Jedną z nich ma być utrata prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym.
17.01.2025 10:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wprowadzenie przepisów umożliwiających zatrzymanie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h lub więcej w terenie zabudowanym, było jedną z najbardziej dotkliwych zmian w prawie o ruchu drogowym wprowadzonych w ostatnich latach.
Zobacz także
Teraz Ministerstwo Infrastruktury zamierza rozszerzyć obowiązujące regulacje także o drogi, na których obowiązują wyższe limity prędkości. W projekcie mowa o drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza terenem zabudowanym (mówiąc wprost: czyli nie "ekspresówki" czy autostrady). Ten rodzaj dróg wyróżnia się wysoką śmiertelnością w stosunku do liczby wypadków. Jak wynika z dokumentu, w co piątym zdarzeniu na takich drogach ginie człowiek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Główną przyczyną wypadków występujących na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych po nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu (3 836 wypadków) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (3 562 wypadki) - czytamy w projekcie". Zdaniem ministerstwa istnieje więc przesłanka do zatrzymania prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości na drogach jednojezdniowych.
Resort chce więc, by w znowelizowanym kodeksie, w art. 135 w ust. 1 w pkt. 2 dodać zapis o nowym brzmieniu: "kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym" oraz "kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym" w art. 102 w pkt 4.
Powyższe przepisy póki co mają formę projektu, który ostatecznie ma przerodzić się w obowiązującą ustawę. Będzie to duża zmiana dla kierowców rażąco naruszających przepisy. Warto wspomnieć, że w samym 2024 roku policja zatrzymała 26155 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Czy podobnie będzie na innych drogach? Czas pokaże.