Polski autobus na wodór. Sosnowiec rozpoczął testy
Wodorowy NesoBus, który produkowany jest w Polsce, wyjechał na ulice Sosnowca. Wstępne testy zaplanowano na kilka dni. Od ich wyniku zależy ewentualna decyzja o zakupie.
22.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 14:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
NesoBus to marka, za którą stoją spółki Grupy Polsat Plus i ZE PAK. Wodorowy autobus z Polski zadebiutował pod koniec maja 2022 r. Od tego czasu zagościł na ulicach wielu polskich miast. Teraz pojawił się także w Sosnowcu, gdzie ma szanse na dołączenie do floty PKM.
W najbliższych dniach pojazd będzie kursował na liniach 160S, 813 i 84. Testy wykażą, czy sprawdza się w codziennym, wymagającym użytkowaniu. Warto wspomnieć, że NesoBus ma jedną niepodważalną zaletę. Jest nią wodorowy napęd, dzięki któremu nie tylko nie emituje szkodliwych substancji, ale nawet oczyszcza powietrze.
Maciej Nietopiel, prezes NesoBusa i wiceprezes zarządu w ZE PAK SA., wyjaśnia, że autobus wodorowy to tak naprawdę elektryk, który wykorzystuje do napędu ogniwa paliwowe. "Posiada własną "mini-elektrownię". Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca na bieżąco silniki elektryczne. Nie ma żadnego procesu spalania" – stwierdza Nietopiel cytowany przez "Moto.pl".
Pojazd może zabrać na pokład 93 pasażerów, z czego 37 na miejscach siedzących. Maksymalny zasięg wynosi natomiast 450 km, co wydaje się więcej niż wystarczającą wartością do miasta.