Polaków stać na coraz starsze samochody. Rynek skurczył się o 19 proc.
Kierowcy kupujący używane samochody mogą sobie pozwolić na coraz starsze egzemplarze. Większość szuka auta liczącego sobie od 10 do 12 lat.
03.06.2022 | aktual.: 13.03.2023 17:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szalejąca inflacja i mało pozytywne perspektywy na przyszłość w związku z napaścią Rosji na Ukrainę sprawiają, że wiele osób rezygnuje z planów dotyczących wymiany samochodu na nowszy. "Polacy zarejestrowali od stycznia do kwietnia tego roku o ok. 19 proc. mniej samochodów używanych niż rok wcześniej", powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową ekspert Santander Consumer Multirent Piotr Półtorzycki.
Klienci rynku wtórnego kupują coraz starsze samochody. Jest to związane ze wzrostem cen samych pojazdów, ale też paliw i pozostałych produktów. W efekcie w portfelu zostaje mniej, a więc i na wymianę auta można przeznaczyć niższą kwotę. Problemem są również rosnące stopy oprocentowania. Finansowanie zakupu auta poprzez kredyt staje się coraz kosztowniejsze, więc coraz mniej osób decyduje się na takie rozwiązanie, a ci, którzy z niego korzystają, obniżają kwoty zakupu.
Jak informuje ekspert, sporządzony raport "Polak kupuje auto używane" pokazuje, że ok. 55 proc. ankietowanych w wieku 18-29 lat zdecydowało się na auto w wieku 13 - 15 lat lub starsze. Z kolei pozostałe grupy wiekowe sięgały raczej po auta 10-12 letnie.
Połowa osób poszukujących samochodu z drugiej ręki korzysta z internetowych serwisów ogłoszeniowych, a 28 proc. szuka pojazdu wśród znajomych. "28 proc. Polaków nawet 7 sztuk i więcej, 22 proc. przed zakupem obejrzało 2-3 samochody, 16 proc. od 4 do 6 aut. natomiast 28 proc. ankietowanych przed zakupem obejrzało tylko ten konkretny model" - poinformował ekspert.