Poradniki i mechanikaOpony się nie starzeją, gdy właściwie je przechowujesz. Zobacz, jak to zrobić

Opony się nie starzeją, gdy właściwie je przechowujesz. Zobacz, jak to zrobić

– Opony podczas prawidłowego składowania w zasadzie w ogóle się nie starzeją – twierdzi oponiarski ekspert. Jak więc powinno to wyglądać, by zimowe ogumienie przetrwało jak najdłużej, w jak najlepszym stanie?

Tak ułożone opony zmieszczą się wszędzie. Warto je schować do pokrowców.
Tak ułożone opony zmieszczą się wszędzie. Warto je schować do pokrowców.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

04.04.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

– Zmiany fizykochemiczne opon zachodzą głównie podczas użytkowania i spowodowane są rozgrzewaniem w trakcie jazdy, napięciem wynikającym z ciśnienia, deformacjami oraz innymi czynnikami, które nie występują w procesie przechowywania – wyjaśnia Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Jednocześnie obala mit o starzeniu opon wynikającym ze składowania. Jego zdaniem największy wpływ na trwałość ogumienia ma prawidłowe ciśnienie. Jego kontrola trwa 2-3 minuty, a może przedłużyć życie opony.

Tak ustawione opony zajmują najmniej miejsca i schowane w pokrowiec nie starzeją się.
Tak ustawione opony zajmują najmniej miejsca i schowane w pokrowiec nie starzeją się.© fot. Marcin Łobodziński

To temat na czasie. Niedługo przyjdzie ten moment, kiedy wymienicie ogumienie na letnie. Zimówki, które do tej pory nam służyły, trzeba jakoś składować. Najlepiej robić to zgodnie z pięcioma złotymi zasadami:

  1. Zaznacz opony – oznaczenie ogumienia (na którym kole pracowała opona) pomoże w założeniu ich w następnym sezonie zgodnie z zasadą rotacji. Wydłuża to ich trwałość, a także pozwala uzyskać efekt bardziej równomiernego zużycia.
  2. Wyczyść opony – dopiero czysta opona jest taką, którą można składować. Nie chodzi bynajmniej o błoto, lecz o chemikalia, takie jak olej czy resztki paliw, które mają swój negatywny udział w starzeniu gumy.
  3. Wysusz opony – umytą oponę, gdy wyschnie, możesz włożyć ją do pokrowca. Zostawienie wilgoci może spowodować wnikanie jej do mikrouszkodzeń, a w efekcie korozję stalowego opasania.
  4. Schowaj opony – najlepiej trzymaj je w garażu lub innym chronionym przed słońcem miejscu. Światło UV uszkadza gumę i powodując drobne pęknięcia. Szkodliwy jest także ozon, obecny w pomieszczeniach z transformatorami czy generatorami prądu. Oponom nie służą instalacje grzewcze.Najlepiej magazynować opony w zadaszonym, suchym i wentylowanym pomieszczeniu bez przeciągów, z temperaturą pomiędzy 10 a 30 stopni Celsjusza.
  5. Właściwie ustaw opony – podczas składowania nie powinny działać na nie żadne siły. Najlepiej składować je na felgach, ale jeżeli są one luzem, warto je ustawić na sztorc i można je obracać co kilka tygodni o 90 stopni, choć nie powinny się odkształcać. Można też kłaść opony na boku, ale zajmują wtedy dużo miejsca, bo nie można ich układać jedna na drugiej.
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (22)