Opony się nie starzeją, gdy właściwie je przechowujesz. Zobacz, jak to zrobić
– Opony podczas prawidłowego składowania w zasadzie w ogóle się nie starzeją – twierdzi oponiarski ekspert. Jak więc powinno to wyglądać, by zimowe ogumienie przetrwało jak najdłużej, w jak najlepszym stanie?
04.04.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
– Zmiany fizykochemiczne opon zachodzą głównie podczas użytkowania i spowodowane są rozgrzewaniem w trakcie jazdy, napięciem wynikającym z ciśnienia, deformacjami oraz innymi czynnikami, które nie występują w procesie przechowywania – wyjaśnia Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
Jednocześnie obala mit o starzeniu opon wynikającym ze składowania. Jego zdaniem największy wpływ na trwałość ogumienia ma prawidłowe ciśnienie. Jego kontrola trwa 2-3 minuty, a może przedłużyć życie opony.
To temat na czasie. Niedługo przyjdzie ten moment, kiedy wymienicie ogumienie na letnie. Zimówki, które do tej pory nam służyły, trzeba jakoś składować. Najlepiej robić to zgodnie z pięcioma złotymi zasadami:
- Zaznacz opony – oznaczenie ogumienia (na którym kole pracowała opona) pomoże w założeniu ich w następnym sezonie zgodnie z zasadą rotacji. Wydłuża to ich trwałość, a także pozwala uzyskać efekt bardziej równomiernego zużycia.
- Wyczyść opony – dopiero czysta opona jest taką, którą można składować. Nie chodzi bynajmniej o błoto, lecz o chemikalia, takie jak olej czy resztki paliw, które mają swój negatywny udział w starzeniu gumy.
- Wysusz opony – umytą oponę, gdy wyschnie, możesz włożyć ją do pokrowca. Zostawienie wilgoci może spowodować wnikanie jej do mikrouszkodzeń, a w efekcie korozję stalowego opasania.
- Schowaj opony – najlepiej trzymaj je w garażu lub innym chronionym przed słońcem miejscu. Światło UV uszkadza gumę i powodując drobne pęknięcia. Szkodliwy jest także ozon, obecny w pomieszczeniach z transformatorami czy generatorami prądu. Oponom nie służą instalacje grzewcze.Najlepiej magazynować opony w zadaszonym, suchym i wentylowanym pomieszczeniu bez przeciągów, z temperaturą pomiędzy 10 a 30 stopni Celsjusza.
- Właściwie ustaw opony – podczas składowania nie powinny działać na nie żadne siły. Najlepiej składować je na felgach, ale jeżeli są one luzem, warto je ustawić na sztorc i można je obracać co kilka tygodni o 90 stopni, choć nie powinny się odkształcać. Można też kłaść opony na boku, ale zajmują wtedy dużo miejsca, bo nie można ich układać jedna na drugiej.