Prawo jazdy będzie można zostawić domu. Minister cyfryzacji podpisał ostatni dokument
Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. pakietu deregulacyjnego doczekaliśmy się konkretnej daty wejścia w życie jednego zapisów. Od 5 grudnia nie będziemy już musieli wozić przy sobie prawa jazdy, a jego fizyczną rolę przejmie aplikacja mObywatel.
04.09.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na tę zmianę czekało miliony kierowców. Już nie będzie problemu, w którym plecaku, torebce, spodniach czy kurtce zostawiliśmy dokumenty. Od 5 grudnia nie będzie trzeba wozić ze sobą prawo jazdy.
Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, 4 września podpisał stosowne dokumenty, ale przez 3-miesięczne vacatio legis przepisy zaczną obowiązywać dopiero w ostatnim miesiącu roku. Do tej pory za brak dokumentu groził nam mandat w wysokości 50 zł. Niebawem zostanie on wykreślony z taryfikatora.
Zamiast wozić przy sobie dokument, będziemy mogli teraz skorzystać z aplikacji mObywatel na smartfona, która zawiera m.in. informacje o pojeździe czy ubezpieczeniu. Niedawno uruchomiono także próbną wersję zakładki mPrawo jazdy. Teraz usługa wchodzi na stałe zarówno dla użytkowników Androida, jak i iOS-a, a oprócz wirtualnego dokumentu będziemy mogli skontrolować nasze kontro punktów karnych. Aplikacja może się przydać np. podczas stłuczki, gdy konieczna będzie wymiana danych.
Jak więc będzie wyglądała weryfikacja dokumentów podczas kontroli? Policjant poprosi nas o podanie danych osobowych i wprowadzi je do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W następnym kroku system wyświetli funkcjonariuszowi pozostałe informacje, w tym nasze zdjęcie czy adnotację o tym, czy nie mamy zatrzymanych uprawnień.
Inne postępowanie będzie także przy zatrzymywaniu prawa jazdy np. za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjant nie zabierze nam bowiem już fizycznie dokumentu, a "zablokuje" go przez Centralną Ewidencję Kierowców. Przy odzyskiwaniu uprawnień oszczędzimy sobie natomiast zbędnego podróżowania po urzędach.
Brak obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy jest jednym z elementów pakietu deregulacyjnego, który 14 sierpnia został przyjęty, a niespełna 2 tygodnie później podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę.