Obniżka cen paliw od 20 grudnia. Ma być taniej o 20‑30 groszy
Rząd zdecydował się wreszcie na obniżenie podatków na paliwa, nazywając to "tarczą antyinflacyjną". Od 20 grudnia można się więc spodziewać istotnych spadków cen paliw, ale tylko na okres 5 miesięcy.
25.11.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dokładne przepisy nie są jeszcze znane, ale na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie obciążeń podatkowych na niektóre nośniki energii (paliwa i prąd).
Od 20 grudnia paliwa mają mieć najniższą dopuszczalną w Unii Europejskiej akcyzę, a od 1 stycznia 2022 r. mają być zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. W praktyce stacje benzynowe nie zapłacą podatku handlowego od przychodów ze sprzedaży paliw. Trzecią kwestią ma być 5-miesięczne zwolnienie z opłaty emisyjnej, również od początku roku 2022.
Pomysły od miesięcy forsowane przez Konfederację, zdaniem premiera, mają obniżyć cenę paliw o 20-30 gr na litrze, choć eksperci twierdzą, że nie należy być tak optymistycznym z dwóch powodów.
Po pierwsze, nie każda stacja płaci wspomniany podatek handlowy. Po drugie — akcyza na olej napędowy już jest na najniższym dopuszczalnym poziomie. Natomiast w przypadku benzyny dotyczy to wyłącznie roku 2021 – od przyszłego roku będzie drożej.
Realnie więc należy oczekiwać korekt na poziomie 10-20 groszy na litrze, jeśli mówimy o roku 2022. Szkoda natomiast, że rząd nie zaproponował obniżki VAT-u na paliwa inne niż gaz. Nie mamy tu jednak dobrych wiadomości dla właścicieli aut na LPG – chodzi o gaz ziemny. W przypadku tego paliwa mowa o obniżce z 23 do 8 proc.