Nowy fotoradar w Łodzi. 180 mandatów w ciągu doby
Na jednym z niebezpiecznych łódzkich skrzyżowań pojawił się nowy fotoradar. Szybko okazało się, jak bardzo potrzebny jest on w tym miejscu. Nadużywający pedału przyspieszenia kierowcy mogą już oczekiwać na niechcianą przesyłkę.
09.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przeniosło jeden ze swoich fotoradarów. Urządzenie, które dotąd stało w Stobiecku Szlacheckim, przestało być potrzebne, gdy tamtejsza droga utraciła status trasy krajowej. Fotoradarem zainteresował się jednak łódzki urząd miejski. Łódzki samorząd sfinansował przeniesienie go na skrzyżowanie ul. Włókniarzy z ul. Srebrzyńską.
Statystyki jasno pokazywały, że to niebezpieczne miejsce. W ciągu ostatnich trzech lat doszło tam do ponad 250 kolizji i 50 wypadków, również ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiste było, że u podłoża dużej części tych zdarzeń leżało rozwijanie przez kierujących nadmiernej prędkości. Nie od dziś wiadomo, że jednym ze skuteczniejszych sposobów ograniczania nadmiernej fantazji kierujących jest zastosowanie fotoradaru. O montaż takiego urządzenia przy ul. Włókniarzy wnioskowała policja, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz MPK w Łodzi.
Usunięty ze Stobiecka fotoradar trafił już na łódzkie skrzyżowanie i bardzo szybko pokazał, jak bardzo był tam potrzebny. Już w ciągu pierwszej dobry pracy zarejestrował 180 wykroczeń. To duża liczba. Tym bardziej, że fotoradary stacjonarne zgodnie z polskim prawem są poprzedzane odpowiednim oznakowaniem.
Kierowcy niebawem będą musieli przyzwyczaić się do nowych fotoradarów. CANARD jest właśnie w trakcie przeprowadzania inwestycji, w ramach której na drogi trafi 111 nowych urządzeń. 39 z nich będzie służyło do odcinkowego pomiaru prędkości, 26 stanowić mają tradycyjne stacjonarne fotoradary, 30 monitorować będzie wjeżdżanie na skrzyżowania przy czerwonym świetle, a 5 z nich to zestawy do karania za wjazd na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Przewidziano również zakup 11 przenośnych fotoradarów. Ponadto CANARD wzbogaci się o 247 fotoradarów. Zastąpią one jednak najbardziej wysłużone urządzenia w miejscach, w których już dziś działają fotoradary.