Na niektóre zmiany w przepisach zaczekamy do 2016 roku
W piątek została znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. W związku z tym nastąpi opóźnienie wejścia w życie kilku przepisów, które miały zacząć funkcjonować już od stycznia tego roku. Najbliższy termin dla nich to styczeń 2016. Na co mogą liczyć kierowcy?
05.01.2013 | aktual.: 07.10.2022 21:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W piątek została znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. W związku z tym nastąpi opóźnienie wejścia w życie kilku przepisów, które miały zacząć funkcjonować już od stycznia tego roku. Najbliższy termin dla nich to styczeń 2016. Na co mogą liczyć kierowcy?
Część nowych przepisów wejdzie w życie zgodnie z planem. Od 19 stycznia 2013 zaczną obowiązywać nowe kategorie i wzory prawa jazdy, nowy system egzaminów i elektroniczny obieg dokumentów podczas procesu wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Jedna z partii opozycyjnych zgłosiła poprawkę, której celem było przełożenie tego terminu. Osoby kończące kurs prawa jazdy będą rozczarowane – niestety Sejm ją odrzucił.
Na jakie zmiany przyjdzie nam jeszcze zaczekać? Będzie to przede wszystkim grupa przepisów związana z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, czyli między innymi restrykcje dla kierowców z krótkim stażem, obowiązek odbycia między 4 a 8 miesiącem od zdobycia uprawnień do kierowania pojazdem kursu doszkalającego, obowiązek oznaczenia auta nowicjusza (do 8 miesięcy z prawem jazdy) naklejką z liściem klonowym oraz zakaz przekraczania w tym czasie 100 km/h bez względu na rodzaj drogi. Na te zmiany zaczekamy do 4 stycznia 2016.
Młodzi kierowcy ucieszą się też z wiadomości, że nie stracą prawa jazdy podczas dwuletniego okresu próbnego po popełnieniu trzech wykroczeń lub przestępstwa drogowego. Piątkowa nowelizacja ustawy to jednak nie tylko przedłużenie ulgowego traktowania świeżo upieczonych kierowców. Dopiero od 2016 roku zacznie obowiązywać zasada mówiąca, że po uzbieraniu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale zostanie skierowany na pięciodniowy kurs reedukacyjny. Jego cena ma wynosić 500 zł. Ten sam przepis mówi również, że jeśli po odbyciu kursu kierowca ponownie zbierze 24 punkty, będzie go to kosztować utratę prawa jazdy we wszystkich kategoriach. Jego odzyskanie nie będzie możliwe bez ponownego odbycia kursów i zdania egzaminów. Trudniej za to będzie zdobyć odpowiednią sumę punktów. Podczas jednej kontroli nie będzie można przyznać ich kierowcy więcej niż 10.
Większość opóźnień w zmianach związana jest ze zwłoką we wdrażaniu zmian w informatycznym systemie CEPiK. Są one związane nie tylko z nadchodzącymi zmianami w prawie, ale również z potrzebą oszczędzania środków publicznych. Dzięki przekształceniom rejestrów PESEL oraz CEPiK będzie możliwe obniżenie kosztów ich utrzymania o 30 proc. Oznacza to 120 mln zł w ciągu 5 lat.
Trochę zamieszania zmiany w prawie wprowadziły również wśród motocyklistów. Obowiązujące od 19 stycznia 2013 przepisy mówią, że do posiadania kategorii A niezbędne jest ukończenie 24 roku życia. Jeśli przyszły motocyklista odbył już szkolenie na tę kategorię, ale nie spełnia powyższego warunku, a chciałby przystąpić do egzaminu, będzie mógł uzyskać prawo jazdy kategorii A2.
Źródło: regiomoto