Poradniki i mechanikaJak pozbyć się zaparowanych szyb? To naprawdę proste

Jak pozbyć się zaparowanych szyb? To naprawdę proste

Okres jesienno-zimowy to czas wysokiej wilgotności powietrza, co daje się we znaki szczególnie kierowcom w postaci uciążliwej pary występującej na samochodowych szybach. To powszechnie znany problem, z którym można się łatwo uporać przy pomocy prostych, domowych sposobów.

Większość kierowców boryka się z tym problemem.
Większość kierowców boryka się z tym problemem.
Źródło zdjęć: © (EAST NEWS/NORMA/REPORTER)
Aleksander Ruciński

19.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Parujące szyby są jedną z najbardziej irytujących samochodowych przypadłości, jakie mogą trapić kierowców. Z uwagi na uwarunkowania pogodowe problem nasila się szczególnie jesienią i zimą, znacząco pogarszając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeśli do tego dołożymy wcześnie zapadający zmrok, otrzymamy mieszankę, która sprawia, że jazda autem w tym okresie nie należy do najprzyjemniejszych.

Na szczęście w większości przypadków przyczyny problemu parujących szyb są dość błahe i stosunkowo łatwo wyeliminować je prostymi, domowymi sposobami. Jeśli zastosujecie się do naszych wskazań, zminimalizujecie występowanie pary we wnętrzu auta, a jazda jesienią i zimą przestanie być mordęgą. Polecamy zacząć od podstaw, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, eliminować kolejne możliwe powody nadmiernej wilgoci w kabinie.

Przede wszystkim czystość wnętrza

Wnętrze samochodu jest miejscem, w którym wiele osób spędza naprawdę dużo czasu. Dla niektórych to drugi dom. I tak jak w domu regularne sprzątanie jest podstawą. Odrobina dbałości sprawi, że pozbędziemy się brudu i przykrych zapachów, lecz także zminimalizujemy zjawisko parujących szyb.

Brud i kurz zalegający w kabinie pojazdu chłonie wilgoć, którą szczególnie w okresie jesienno-zimowym wnosimy do wnętrza w postaci wody na mokrych butach, parasolach, czy ubraniach. Ta z kolei chętniej osadza się na zabrudzonych powierzchniach, zwiększając intensywność powstawania pary. Poza odkurzaniem kabiny należy pamiętać przede wszystkim o regularnym myciu szyb. Wystarczy zwykły płyn do szkła i papierowe ręczniki - właśnie od tych narzędzi powinniśmy rozpocząć walkę z parą.

Klimatyzacja nie tylko latem

Wiele osób uważa, że korzystanie z klimatyzacji zimą nie ma najmniejszego sensu. Po co chłodzić wnętrze, skoro jest zimno? Warto jednak pamiętać, że zadaniem systemu klimatyzacji jest nie tylko ochładzanie powietrza, lecz również jego osuszanie. Ustawienie nawiewu na dużą moc i włączenie klimatyzacji to szybki sposób na pozbycie się zaparowanych szyb. Może się jednak zdarzyć, że rozwiązanie to okaże się nieskuteczne. Powinniście wówczas sprawdzić stan filtra kabinowego i w razie potrzeby wymienić go na nowy. W większości samochodów jest to całkiem proste. Można spróbować samemu lub zlecić pracę mechanikowi. Nie jest to skomplikowana operacja, więc nie powinno być drogo.

Domowe sposoby na oporną parę

Wnętrze wysprzątane, okna umyte, klimatyzacja sprawna, a szyby nadal parują? W niektórych przypadkach podstawowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające. Wiedzą o tym osoby, które podróżują głównie na krótkich trasach, nie nagrzewając wnętrza wystarczająco lub często wsiadają i wysiadają z pojazdu, wnosząc do wnętrza duże ilości wody. Zdarza się też, że wentylacja w aucie już fabrycznie nie należy do zbyt wydajnych.

Wówczas trzeba sięgnąć po materiały zdolne pochłaniać wilgoć. Zaliczają się do nich chociażby zwykłe, szare gazety. Kilka stron umieszczonych pod samochodowymi dywanikami potrafi zdziałać cuda, absorbując wilgoć, którą wnosimy do wnętrza. Trzeba tylko dysponować odpowiednim zapasem prasy, i wymieniać przemoczone strony co kilka dni. Skuteczne mogą okazać się także woreczki z ryżem lub żwirkiem dla kota pozostawione we wnętrzu pojazdu. Spełnią one podobną rolę co gazety, a nie rzucają się tak bardzo w oczy i wymagają rzadszej wymiany.

Jeśli żaden ze wspomnianych wyżej sposobów nie przyczynił się do zminimalizowania problemu parujących szyb, powodem może być usterka techniczna lub nieszczelne wnętrze pojazdu. Zatkane przewody wentylacyjne, czy otwory odpływowe nie należą do rzadkości. Podobnie jak sparciałe, uszkodzone uszczelki. Zanim jednak udacie się do mechanika, warto spróbować zaproponowanych przez nas prostych i tanich sposobów, które powinny zadziałać w zdecydowanej większości przypadków.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (8)