Ile kosztuje utrzymanie auta? Najnowsze badania mogą zaskakiwać
O wysokich cenach kupna nowego samochodu mówi się wiele, ale jak wyglądają koszty jego eksploatacji? Nowe dane, skupiające się na przeanalizowanie łącznych rocznych wydatków, mogą naprawdę mocno zadziwiać.
15.06.2023 00:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Drastycznie rosnące ceny na rynku motoryzacyjnym to coś, do czego w ostatnich kilkunastu miesiącach zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Obecnie średnia wartość samochodu z polskiego salonu wynosi aż 167 tysięcy złotych. Dla porównania w styczniu 2020 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19, kwota ta znajdowała się na bardzo niskim z dzisiejszej perspektywy poziomie 115 500 złotych.
O wzrostach cen w salonach dealerskich słyszy się naprawdę często, ale to oczywiście niejedyna płaszczyzna, na której widać podwyżki - abstrahując od tego, że widać je w każdej dziedzinie życia. Warto jednak wspomnieć o ogólnych kosztach eksploatacji, a wyniki zostały zebrane przez polską firmą technologiczną Omni Calculator, która oferuje narzędzie obliczające roczny koszt utrzymania auta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomniane narzędzie uwzględnia takie zmienne, jak początkowa wartość pojazdu, zakładany okres użytkowania, jego roczny przebieg, typ silnika i jego pojemność, a także składka ubezpieczenia czy nawet odległość dojazdów do pracy.
Jak więc obliczyć średni koszt utrzymania auta w Polsce? To proste - wziąć pod to uśrednione statystyki. Wśród nich znajdziemy czas posiadania auta na poziomie 3 lat, roczny przebieg wynoszący średnio 15 000 kilometrów, pojemność silnika w przedziale 1,4-1,8 litra oraz roczną składkę ubezpieczeniową wynoszącą 4 000 złotych.
Na dodatek postanowiono ustalić, że uśredniony samochód pokonuje w dni powszednie drogę do miejsca pracy oddalonego od domu o 15 km i z powrotem, 10 weekendowych wyjazdów (50 km w jedną stronę) i jeden większy wakacyjny wyjazd po trasie długiej na 500 km w jedną stronę. Nie zapomniano też o uwzględnieniu utraty wartości, przeglądów technicznych, serwisach, wymianie opon czy paliwie.
Wszelkie te czynniki łącznie sumują się w kwotę dokładnie 43 667 zł… rocznie. Jest to ponad 26 proc. wartości samochodu! Oczywiście dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem fakt, że kupno samochodu to dopiero początek wydatków. Zsumowanie jednak wszystkich zmiennych pokazuje skalę kosztów, jakie ponosimy posiadając auto, nie odczuwając ich aż tak na co dzień ze względu na ich rozłożenie w czasie.