Idą kolejne podwyżki na A4. GDDKiA interweniuje i krytykuje decyzję Stalexport

Koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, firma Stalexport Autostrada Małopolska S.A., nie dość, że w ostatnim czasie zniosła zniżkę za korzystanie ze zdalnych płatności, to zapowiedziała podwyżkę od 1 kwietnia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Zmienią się zasady poboru opłat.
Zmienią się zasady poboru opłat.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Mateusz Żuchowicz

06.02.2024 | aktual.: 06.02.2024 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie GDDKiA "(...) wzrost ten jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych". Chodzi bowiem o to, że kierowcy, którzy już teraz mocno zerkają we własne kieszenie, widząc kolejne podwyżki, mogą zdecydować się na objazd autostrady drogami lokalnymi. To przełoży się na wzmożony ruch w okolicznych miejscowościach, co podwyższa ryzyko wypadków z udziałem zarówno kierujących, jak i mieszkańców.

GDDKiA odniosło się również do trwającej od 24 lutego 2022 wojnie w Ukrainie. Autostrada A4 jest bowiem strategiczną trasą łączącą Polskę z tym krajem, w związku z czym zasadne byłoby wstrzymanie podwyżek na autostradzie przynajmniej do momentu ustabilizowania się sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

Autostrady pod zarządem GDDKiA są bezpłatne dla pojazdów osobowych od 1 lipca 2023 r.
Autostrady pod zarządem GDDKiA są bezpłatne dla pojazdów osobowych od 1 lipca 2023 r.© WP

Stanowisko GDDKiA jest jednoznaczne i podkreśla, że takie działanie stoi w sprzeczności z rolą, jaką powinny pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju. Podkreśla również, że od 1 lipca 2023 r., kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie muszą płacić za korzystanie z autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Aplikacja e-TOLL podczas jazdy autostradą
Aplikacja e-TOLL podczas jazdy autostradą© WP | Maciej Skrzyński

Niestety GDDKiA nie posiada żadnych realnych uprawnień do wpływania na decyzję odnośnie stawek za korzystanie z autostrad zarządzanych przez prywatne firmy, ponieważ możliwość stosowania opłat wynika z umowy koncesyjnej. W związku z tym do koncesjonariusza autostrady A4, czyli firmy Stalexport Autostrada Małopolska S.A., zostanie tylko wysłana prośba o rozważnie rezygnacji z podwyżek, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności oraz opinię GDDKiA.

Komentarze (4)