Ford Galaxy

Ford Galaxy to osobowe auto typy van produkowane od 1995 roku przez koncerny Ford Motor Company i Volkswagen.

  • Ford Galaxy to osobowy van - owoc kooperacji koncernu Forda z koncernem Volkswagena. Model Galaxy w sprzedaży pojawił się w 1995 roku. Najnowsza, trzecia generacja Galaxy (widoczna na zdjęciu) pojawiła się w salonach w 2015 roku
  • III generacja Forda Galaxy nie była rewolucyjna. Jednostki napędowe zostały bez zmian wzięte z drugiej generacji, płyta podłogowa również pozostała bez zmian. Tym, co wyróżniało Galaxy III, to zupełnie nowa przednia część pojazdu oraz poprawiony tył
  • Ford Galaxy posiadał przepastny bagażnik o pojemności 830 - 2325 litrów (przy złożonych tylnych siedzeniach) oraz mógł ze sobą zabrać do siedmiu osób
  • Ford Galaxy z dużym i przezroczystym szyberdachem, znakomicie spełniający funkcję świetlika oraz punktu obserwacyjnego
  • Ford Galaxy zachwycał bardzo szeroką ofertą silników wysokoprężnych. Były to diesle R4 TDCi Duratorq o pojemnościach 1.8 (moc: 100, 125 KM), 2.0 (moc: 130, 140, 163 KM) oraz 2.2 (moc: 175, 200 KM)
  • Ford Galaxy jest długi na 4,82 metra
  • Panel centralny w Fordzie Galaxy
[1/7] Ford Galaxy to osobowy van - owoc kooperacji koncernu Forda z koncernem Volkswagena. Model Galaxy w sprzedaży pojawił się w 1995 roku. Najnowsza, trzecia generacja Galaxy (widoczna na zdjęciu) pojawiła się w salonach w 2015 rokuŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://en.wheelsage.org/ford/galaxy/92192/pictures/cnd9fb/) użytkownika Porlamfer

Ford Galaxy – ogólne informacje

Ford Galaxy należy do segmentu K, jest siedmioosobowym vanem. Pierwsze dwie generacje zostały zbudowane na płycie podłogowej Volkswagen Group B-VX62 platform. W wyniku współpracy koncernów Volkswagena i Forda powstały także modele Volkswagena Sharana i Seata Alhambra. Ford Galaxy trzeciej generacji to już samodzielny projekt Forda.

Samochód charakteryzuje się przestronnym wnętrzem. Poszczególne miejsca dla pasażerów są oddzielnymi i demontowalnymi fotelami, a nie połączoną kanapą. Druga generacja Forda Galaxy opierała się na technologii Forda Mondeo trzeciej generacji. Produkcję trzeciej – tym razem samodzielnej generacji Forda Galaxy przeniesiono z Portugalii do Belgii. W wyniku faceliftingu Forda Galaxy w 2010 roku wprowadzono do oferty nowe silniki benzynowe EcoBoost. W czwartej generacji Forda Galaxy ukazującej się od 2015 roku zmodernizowano nadwozie, stosując nowoczesną stylistykę Forda.

Największymi konkurentami Forda Galaxy są Volkswagen Sharan oraz Renault Espace.

Ford Galaxy – dane techniczne

Ford Galaxy dostępny jest z nadwoziem typu van. Auto charakteryzuje się napędem przednim, napędem na cztery koła lub dołączanym napędem na cztery koła. Pojazd posiada automatyczną skrzynię biegów, manualną lub dwusprzęgłową przekładnię PowerShift.

Silniki Forda Galaxy składają się z 4 – 6 cylindrów, dla każdego przewidziane są 2 – 4 zawory. Odznaczają się mocą 90 – 240 KM i pojemnością 1499 – 2792 cm3. Auto może poszczycić się prędkością maksymalną w granicach 172 – 222 km/h. Przyspieszenie do 100 km/h osiąga w 8,6 – 13,6 s.

Moment obrotowy Forda Galaxy wynosi 170 – 450 Nm. W zależności od wybranego silnika Ford Galaxy spala od 5,0 do 10,8 l na 100 km. Pojemność bagażnika wynosi od 2325 do 2610 l. Wymiary Forda Galaxy to 4617 – 4848 mm długości, 1810 – 2142 mm szerokości i 1730 – 1764 mm wysokości.

Ford Galaxy – opinie

Ford Galaxy to siedmioosobowy van idealny na dalekie podróże. Auto posiada jednak kilka wad. Przede wszystkim jest podatny na korozję, zwłaszcza w okolicach nadkoli i przy progach, a także w dolnych partiach drzwi od wewnętrznej strony. W autach z dużym przebiegiem zdarzają się wycieki oleju. Słabym punktem Forda Galaxy jest elektrohydrauliczna pompa wspomagania układu kierowniczego. Ponadto często zdarzają się awarie panelu sterowania ogrzewaniem oraz klimatyzacją, a także wskaźnika poziomu paliwa. Minusem Forda Galaxy są mało ekonomiczne silniki, co przejawia się sporym spalaniem. Ponadto pojawiają się kłopoty z wentylacją.

Wśród zalet Forda Galaxy należy wymienić wygodne i obszerne wnętrze. Wykończono je materiałami bardzo dobrej jakości (chociażby miękki welur na fotelach). Na pochwałę zasługuje prosta i intuicyjna obsługa większości urządzeń za sprawą dobrze zlokalizowanych wskaźników i przycisków. Atutem Forda Galaxy jest możliwość obracania przednich siedzeń oraz spora przestrzeń bagażowa, zwłaszcza po złożeniu dodatkowych foteli. Warto dodać, że auto dobrze trzyma się drogi. Inne plusy Forda Galaxy to tania eksploatacja oraz niskie ceny zakupu.

Ulubione minivany [przegląd redakcji #20]
Platforma Autokult

Ulubione minivany [przegląd redakcji #20]

Zapisz na później