Dlaczego LPG nie jest i nie może być paliwem alternatywnym? Chodzi głównie o ekonomię [OPINIA]

Rzecznik Prawo Obywatelskich podjął temat traktowania gazu płynnego LPG jako paliwa alternatywnego. Użytkownicy samochodów na gaz czują się pokrzywdzeni, że ich pojazdy nie są traktowane jako bardziej ekologiczne od benzynowych. I choć rzeczywiście jazda na LPG generuje mniej toksycznych spalin w stosunku do benzyny, to wykreślenie gazu z listy paliw alternatywnych jest (niestety) logiczne.

Zbiornik LPG w samochodzie
Zbiornik LPG w samochodzie
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

07.09.2024 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyjaśnijmy najpierw o co chodzi w całym tym zamieszaniu. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych reguluje, które rodzaje paliw są uznawane za ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych, czyli benzyny i oleju napędowego. Początkowo na listę wpisano gaz ziemny (CNG i LNG) i gaz płynny (LPG). Po konsultacjach wykreślono z niej LPG. Ministerstwo Środowiska nie uzasadniło takiej zmiany, choć można się jedynie domyślać, że uzasadnienie mogłoby być odebrane negatywnie, a przecież w Polsce zawsze jesteśmy przed wyborami.

Zapoznaj się z pełną treścią przy użyciu darmowego konta

Zaloguj się teraz z 1login, aby uzyskać pełen dostęp do naszych artykułów, ekskluzywnych treści i spersonalizowanych rekomendacji.

lpgpaliwostrefy czystego transportu