Prawo: Czego nie może samochód z LPG?

Posiadanie i użytkowanie samochodu z instalacją gazową to dla wielu kierowców spora oszczędność finansowa. Często można jednak zauważyć, że np. galerie handlowe zakazują takim pojazdom wjazdu na swoje parkingi podziemne. Czy działają w zgodzie z przepisami? Oto, co na ten temat mówi prawo.

KDK

01.03.2017 | aktual.: 01.10.2022 20:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie i zakres obowiązywania reguluje m.in. rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, (Dz.U.2002.170.1393). Warto jednak zauważyć, że w akcie tym nie występuje znak, który zakazywałby samochodom z instalacją gazową wjeżdżania i parkowania na parkingu. Tym samym uznać należy, że skoro ustawodawca nie usankcjonował takiego zakazu, z punktu widzenia prawa o ruchu drogowym zignorowanie pojawiającego się zakazu przez kierowcę pojazdu nie niesie dla niego negatywnych konsekwencji w postaci mandatu.

Trzeba jednak wspomnieć o tym, że w świetle obowiązującego rozporządzania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), nałożony został na zarządców nieruchomością obowiązek umieszczania przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu czytelnej informacji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan. Zapis ten obliguje zarządców do poinformowania kierowców w zaistniałych warunkach o możliwości lub niedopuszczalności parkowania. Jednocześnie przepis nie reguluje kwestii odpowiedzialności niezastosowania się do informacji zabraniającej wjazdu do garaży pojazdów z butlą LPG. Wobec czego na gruncie i tego przepisu kierowca nie może ponosić odpowiedzialności niezastosowania się do znaku, brak bowiem podstawy prawnej do wystawienia mandatu.

Obowiązujące normy prawne nie uprawniają co do zasady Straży Miejskiej, jak i Policji do egzekwowania zasad parkowania na terenach prywatnych oraz na terenach dróg wewnętrznych (z wyłączeniem strefy zamieszkania i strefy ruchu), jak również poza sytuacjami zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz sytuacji, gdy wynika to z istniejącego oznakowania. Nie można jednak zapominać, że wykroczenie zagrożone karą grzywny stanowi samowolne i niezgodne z przepisami prawa oznakowanie dróg wewnętrznych. Za drogi wewnętrzne należy zaś rozumieć parkingi, place przeznaczone do ruchu pojazdów, drogi rowerowe oraz drogi niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg.

Warto również odpowiedzieć na pytanie, czy właściciele (zarządcy) obiektu mogą samodzielnie kształtować ograniczenia parkingowe i np. zakazać wjazdu pojazdom z silnikiem wysokoprężnym. Otóż zasadniczo należy przyjąć, że jeżeli wolą właściciela jest zakaz parkowania pojazdów z silnikami Diesla na jego prywatnej posesji parkingowej, to jest to wyrażenie jego prawa do dysponowania własnością i należałoby je uszanować.

Dziękuję za pomoc prawnikom programu prawnicy.trynid.pl udzielających porad prawnych za pośrednictwem telefonu oraz mailowo, a w szczególności Pani adwokat Beacie Biernackiej.*[block position="inside"]1938[/block]

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)