Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy? Uwarunkowania prawne
Niemal każdego dnia media informują o kolejnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. Policja zatrzymuje na polskich drogach tysiące nietrzeźwych zmotoryzowanych, odnotowuje się setki ofiar śmiertelnych w wypadkach z ich udziałem. Na szczęście maleje społeczne przyzwolenie na to, by kierowcy prowadzili samochód po alkoholu.
04.01.2016 | aktual.: 02.10.2022 08:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaostrzone przepisy ruchu drogowego - łatwiej stracić prawo jazdy!
Od 18.05.2015 weszła w życie nowelizacja ustawy (Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, Dziennik Ustaw 2015 r. poz. 541) zaostrzająca przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Konsekwencje wynikające z jazdy pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających są następujące:
- W przypadku prowadzania pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) lub pod wpływem środka odurzającego grozi odebranie uprawnień na okres minimalnie 3 lat. Maksymalny okres kary wydłużono z 10 do 15 lat.
- Sąd wymierzy karę w kwocie minimum 5 tys. zł. gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie. Kara finansowa wyniesie minimum 10 tys. zł. jeżeli kierowca zostanie skazany ponownie (recydywa). Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.
- Jeżeli kierowca wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu, spowoduje wypadek a ofiara poniosła śmierć lub doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub jeśli zbiegł z miejsca zdarzenia, będzie miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
- Jeżeli kierowca będzie prowadził samochód, mimo wcześniejszego odebrania uprawnień, może być ukarany grzywną i karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. W tym przypadku jest to zmiana kwalifikacji czynu (z wykroczenia – przestępstwo).
- Kierowcy z uprawnieniami odebranymi za jazdę po alkoholu będą mogli ubiegać się o egzekwowanie kary w formie dopuszczającej kierowanie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową tzw. alcomobilizer, interlock, alcolock (na własny koszt), jeśli minie połowa orzeczonego wyroku lub co najmniej 10 lat dla osób, które otrzymały dożywotni zakaz.
Kierowcy, którzy zostali skazani przed wejściem ustawy w życie będą mogli ubiegać się o prawo do prowadzenia pojazdu z blokadą po upływie 18 miesięcy zakazu. Montażu dokonuje producent lub jego autoryzowany przedstawiciel. Kalibrację alcomobilizera należy przeprowadzać co 12 miesięcy – pamiętaj, że musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający kalibrację. W określonych okolicznościach sąd może dopuścić taką możliwość, a informacja o blokadzie alkoholowej zostanie umieszczona w dokumencie prawa jazdy.
Zgodnie z projektem rozporządzenia na dokumentach prawa jazdy mają pojawić się nowe kody. Nr 69 będzie informować o możliwości prowadzenia przez kierowcę jedynie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Kierowca, który został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu i będzie chciał odzyskać uprawnienia będzie musiał korzystać jedynie z pojazdu, w którym jest blokada alkoholowa.
- Prawo zostało zaostrzone w stosunku do młodych kierowców. Jeśli w ciągu 2 lat od uzyskania uprawnień, młody kierowca spowoduje wypadek, zostanie przyłapany na jeździe po pijanemu, lub trzykrotnie zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości o co najmniej 30 km/h albo jeździe po spożyciu alkoholu - natychmiast straci prawo jazdy.