Poradniki i mechanikaŻółte znaki dla wojska. Jak należy się zachowywać wobec kolumny?

Żółte znaki dla wojska. Jak należy się zachowywać wobec kolumny?

Nietypowe, okrągłe znaki w kolorze żółtym z ikonami pojazdów, strzałkami i liczbami postawione na drogach krajowych dotyczą wyłącznie pojazdów wojskowych, a kierowcy aut osobowych nie muszą się do nich w żaden sposób stosować.

Takie znaki dotyczą wyłącznie pojazdów wojskowych.
Takie znaki dotyczą wyłącznie pojazdów wojskowych.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Marcin Łobodziński

12.03.2020 | aktual.: 22.03.2023 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znaki MLC

Od 28 lutego br. trwają w Polsce międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20 i związane z nimi przejazdy kolumn wojskowych. Dlatego na polskich drogach oznakowano obiekty inżynieryjne. Są to znaki okrągłe, w kolorze żółtym, z czarnymi oznaczeniami, które dotyczą jedynie kierowców pojazdów wojskowych.

To znaki wojskowej klasy obciążenia (Military Load Classification), mówiące o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych. Zamontowano je wyłącznie w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • wielkopolskim
  • warmińsko-mazurskim.

Ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20 będą trwały do sierpnia br. i przez ten czas będziecie mogli napotkać na drogach nie tylko takie znaki, ale także kolumny wojskowe w normalnym ruchu drogowym.

Jak zachować się wobec wojskowej kolumny?

Z całą pewnością nie jest rolą kierowcy pojazdu cywilnego, który napotkał kolumnę wojskową, robienie zdjęć i nagrań wideo. Najważniejsze to zachowanie ostrożności i skupienie się na prowadzeniu auta.

Tabliczka oznaczająca zorganizowaną kolumnę pojazdów wojskowych
Tabliczka oznaczająca zorganizowaną kolumnę pojazdów wojskowych

Kolumnę pojazdów wojskowych rozpoznacie po tabliczce na pierwszym i ostatnim pojeździe. Jest to tabliczka prostokątna, w kolorze pomarańczowym z czarnymi symbolami przypominającymi pojazdy ciężarowe (jak wyżej). Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd).

Kolumny uprzywilejowane i nieuprzywilejowane

Zachowanie się wobec kolumny wojskowej jest zależne od tego, czy jest ona uprzywilejowana, czy też nie. Jeśli na jej początku i końcu porusza się pojazd uprzywilejowany, czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, to każdy pojazd w kolumnie ma prawa pojazdu uprzywilejowanego, czyli należy ułatwić mu przejazd i "oddać" pierwszeństwo m.in. na skrzyżowaniach.

Jeśli kolumna nie jest uprzywilejowana – nie ma pojazdów uprzywilejowanych na początku i końcu - to musi się ona stosować do przepisów ruchu drogowego. Jako kierowcy pojazdów cywilnych macie wobec niej takie same prawa jak wobec innych pojazdów. Może się jednak zdarzyć, że w kluczowych miejscach przejazdu będzie je zabezpieczała osoba kierująca ruchem po to, by podczas np. skrętu czy włączania się do ruchu nie rozbijać kolumny.

Czy można wyprzedzić kolumnę wojskową?

Jeśli jest to kolumna uprzywilejowana, można ją wyprzedzać wyłącznie poza obszarem zabudowanym, spełniając wszystkie warunki do prawidłowego wyprzedzania, a dodatkowo zachowując zasadę niewjeżdżania pomiędzy pojazdy w kolumnie. W praktyce na drodze krajowej przy większej niż 3-4 liczbie pojazdów może to być bardzo trudne.

Kolumnę nieuprzywilejowaną, ale wciąż oznaczoną stosowną tabliczką, można wyprzedzać jeśli jest to możliwe, jednak nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy w kolumnie.

Warto pamiętać, że pojazdy wojskowe mają wiele ograniczeń technicznych, które nie występują w pojazdach cywilnych – m.in. słaba widoczność dla kierowcy, mniej wydajne hamulce. W związku z tym nie należy w okolicach kolumny wojskowej wykonywać niebezpiecznych manewrów, a zwłaszcza takich, które wymuszą na kierowcy pojazdu wojskowego reakcję typową dla pojazdu cywilnego (np. wyhamowanie lub zjazd do krawędzi jezdni w celu ułatwienia wyprzedzania).

Nie warto też nadmiernie czy literalnie wymagać od kierowców pojazdów wojskowych przestrzegania przepisów ruchu drogowego wobec was. Kolizja z pojazdem w kolumnie wojskowej, zawiniona czy też nie, może przynieść wiele nieprzyjemności i może być bardzo niebezpieczna.

Komentarze (4)