Zobacz, po jakim czasie od wypicia alkoholu można prowadzić samochód
Większość kierowców odpowiedzialnie podchodzi do zakazu jazdy po alkoholu. Jednak wielu złapanych przez policję nie jechało zaraz po wypiciu, a np. następnego dnia rano. Ile zatem czasu trzeba odczekać, aby móc znowu prowadzić samochód?
25.12.2021 | aktual.: 14.03.2023 13:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oczywiście najlepszym sposobem na przekonanie się, czy nie przekraczamy dopuszczonego prawem 0,2 prom. alkoholu, jest sprawdzenie tego alkomatem. Dziś bez problemu można kupić takie urządzenie, ale trzeba też wtedy mieć świadomość dokładności , z jaką działa posiadany model oraz tego, że trzeba taki alkomat kalibrować. Dlatego najpewniejszym (i darmowym) sposobem jest spacer na pobliską komendę policji, gdzie można poprosić o zbadanie trzeźwości.
Kiedy po alkoholu można już prowadzić auto?
Czasem trudno samemu poznać, czy już jest się poniżej dopuszczalnego limitu, dlatego w takiej sytuacji z pomocą przychodzi matematyka. Bezpiecznym założeniem jest, że organizm potrzebuje 1 godziny na poradzenie sobie z 10 g czystego alkoholu. Jak to przekłada się na konkretne trunki?
W przypadku półlitrowego piwa, które ma 5 proc. alkoholu, jest to 25 g etanolu. "Pięćdziesiątka" wódki to 20 g etanolu. Natomiast 100 ml 12-procentowego wina ma w 12 g alkoholu. Jak widać nawet mały kieliszek wina to zadanie dla organizmu na ponad godzinę, a przy popularnym rodzaju piwa mowa już o 2,5 h.
Oczywiście wiele zależy od organizmu i ilości wypitego alkoholu. Masa ciała, ale też zmęczenie czy ew. choroba wpływają na czas, jaki jest potrzebny na przetworzenie alkoholu. Powyższe wartości są podane z pewnym zapasem dla większości osób, ale trzeba pamiętać, że są czysto teoretyczne. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz już prowadzić samochód, sprawdź to alkomatem lub jeszcze poczekaj.
Co grozi za jazdę po alkoholu?
Warto pamiętać, że jazda po alkoholu nie tylko jest niebezpieczna, ale wiąże się też z poważnymi konsekwencjami, przy czym dzielimy je na dwa przedziały. Gdy poziom alkoholu wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5 prom. mowa o wykroczeniu. Grozi za to areszt lub grzywna, a do tego zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Powyżej 0,5 prom. jest to już przestępstwo. W takim przypadku uprawnienia odbierane są na przynajmniej 3 lata, kara finansowa jest bardziej dotkliwa, a kierowcy grozi także pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.