Zmarł Sergio Marchionne. 4 dni po odejściu ze stanowiska szefa koncernu FCA

Sergio Marchionne zmarł 25 lipca 2018 roku. Były szef koncernu FCA kierował markami takimi jak Fiat, Alfa Romeo czy Lancia. Miał też wpływ na sportowe sukcesy Ferrari i decydował o losie Chryslera, Jeepa i Dodge'a.

Zmarł Sergio Marchionne. 4 dni po odejściu ze stanowiska szefa koncernu FCA
Źródło zdjęć: © W wieku 66 lat 25 lipca 2018 roku zmarł Sergio Marchionne
Jakub Tujaka

25.07.2018 | aktual.: 14.10.2022 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sergio Marchionne zmarł 25 lipca 2018 roku. 21 lipca przestał być szefem koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Oficjalnym powodem odejścia ze stanowiska był pogarszający się stan zdrowia.

W oficjalnym oświadczeniu Grupy FCA po usunięciu go ze stanowiska można było przeczytać:

"Pojawiły się nieoczekiwane komplikacje podczas rekonwalescencji Sergia Marchionne, a sytuacja znacznie się pogorszyła w ostatnich godzinach. W konsekwencji nie będzie on mógł wrócić do pracy".

Marchionne jako szef Grupy FCA

Marchionne przejął stery w Grupie FCA w 2004 roku i to m.in. jego decyzje uchroniły Fiata i Chryslera przed bankructwem. Miał oficjalnie ustąpić ze stanowiska w przyszłym roku, po 15 latach rządów.

Szef Grupy FCA był jednym z najbardziej wpływowych Włochów w branży motoryzacyjnej. Oprócz odważnych decyzji dotyczących produkcji samochodów osobowych, miał też duży wpływ na sportowe sukcesy Ferrari.

W oficjalnym oświadczeniu producenta sportowych samochodów napisano:

"Zarząd Ferrari z głębokim żalem przyjął, że dotychczasowy prezes i dyrektor generalny Sergio Marchionne nie będzie w stanie powrócić do pracy. Nasze myśli są teraz z nim i jego rodziną. Dziękujemy za niesamowity wkład w ostatnich latach w Ferrari".

Kim był Sergio Marchionne?

Sergio Marchionne urodził się we włoskim miasteczku Chieti w Abruzzo, a w wieku 14 lat jego rodzina przeprowadziła się do Toronto. Tam studiował ekonomię i finanse. Później kariera zawodowa sprawiła, że wrócił do Europy, gdzie pracował w firmach Deloitte&Touche, następnie w Glenex Industries, a później w Lawson Group. Następne lata spędził w szwajcarskiej firmie Societe Generale de Surveillance, gdzie zajmował się kontrolą jakości. Tuż przed przejęciem sterów w koncernie FCA był dyrektorem w szwajcarskim banku UBS.

Jednym z największych sukcesów Marchine było przywrócenie na rynek Fiata 500. To on również zadecydował o przeniesieniu produkcji Fiata Pandy z Polski do Włoch.

Źródło artykułu:WP Autokult
Alfa RomeoDodgeFerrari
Komentarze (0)