Zaparowane szyby to problem, który łatwo rozwiązać. Zobacz jak
Parujące szyby to uciążliwe zjawisko, które uprzykrza życie wielu kierowcom. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury powietrza są niskie, a wilgotność wysoka. Wbrew pozorom łatwo się z nim uporać tanimi i prostymi sposobami.
25.11.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kto z nas nigdy nie zetknął się z problemem parujących szyb? To zmora wielu polskich kierowców, bo taki mamy klimat. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna tego zjawiska. Często winę za parujące szyby ponosimy my sami. Tymczasem wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii, by znacząco zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ten problem.
Czystość przede wszystkim
Kabina auta to miejsce, w którym spędzamy naprawdę sporo czasu. Dla wielu osób jest to niemalże drugi dom. I tak jak w domu, tutaj też dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto dbać o czystość. Brud, kurz i pozostawione w pojeździe śmieci chłoną wilgoć, którą szczególnie w okresie jesienno-zimowym wnosimy do wnętrza na mokrych ubraniach czy butach. Im więcej wilgoci w kabinie, tym większe prawdopodobieństwo zaparowanych szyb.
Poza odkurzaniem warto też regularnie myć same szyby. Wystarczy zwykły płyn i papierowy ręcznik. W wielu przypadkach już samo sprzątanie przyniesie zaskakujące efekty w postaci zminimalizowania problemu pary w aucie.
Używaj klimatyzacji
Trzeba pamiętać, że klimatyzacja nie tylko obniża temperaturę, lecz przede wszystkim osusza powietrze. Warto więc używać jej nie tylko latem, ale i przy niższych temperaturach. Ustawienie nawiewu na maksymalną moc ze wsparciem klimy to najszybszy sposób ma odparowanie szyb. Oczywiście pod warunkiem, że klimatyzacja w waszym aucie działa także w niskich temperaturach, co nie zawsze jest regułą, a filtr kabinowy nie wymaga wymiany.
Jeśli wiecie, że dawno nikt tam nie zaglądał, sprawdźcie jego stan lub zlećcie to mechanikowi. Ten kosztujący nie więcej niż kilkadziesiąt złotych element ma kluczowy wpływ na jakość powietrza we wnętrzu i problem parujących szyb.
Spróbuj domowych sposobów
Wnętrze wysprzątane, filtr wymieniony, a para nadal jest? Wówczas warto sięgnąć po dodatkowe środki, jakimi są sprawdzone domowe sposoby. Nie ma tu wielkiej filozofii. Wystarczą np. papierowe gazety włożone pod dywaniki. Banalne, lecz potrafi zdziałać cuda. Warto jednak pamiętać o regularnej wymianie takich "pochłaniaczy", gdyż po całkowitym przemoczeniu przyniosą one odwrotny skutek od zakładanego.
Świetnym sposobem są też woreczki z ryżem lub żwirkiem dla kota pozostawione we wnętrzu pojazdu. To materiały, które idealnie absorbują wilgoć z kabiny. Wydają się nawet lepszą opcją niż gazety, bo nie są tak bardzo widoczne i wymagają rzadszej wymiany.
Zastosowanie się do powyższych zaleceń z dużym prawdopodobieństwem pozwoli wam na dobre uporać się z problemem parujących szyb. Zdarza się jednak, że przyczyną jest usterka techniczna, np. uszkodzone klapy powietrza czy nieszczelne wnętrze pojazdu. Niestety bez ich wyeliminowania nie ma co liczyć na spektakularne efekty.
Powinniśmy jednak dołożyć wszelkich starań, by pozbyć się tego irytującego zjawiska, które nie tylko pogarsza komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność - szczególnie w okresie jesienno-zimowym - to podstawa.