Volkswagen zamknie fabrykę. Jest nazywana "Szklaną Manufakturą"
Według najnowszych informacji prosto z Niemiec Volkswagen zamknie swoją słynną fabrykę w Dreźnie. Głównym powodem ma być cięcie kosztów, do czego zmuszona jest obecnie marka.
19.09.2023 | aktual.: 19.09.2023 19:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gläserne Manufaktur, czyli Szklana Manufaktura, to wyjątkowy zakład zlokalizowany w Dreźnie, a więc całkiem niedaleko granicy z Polską. Fabryka została uruchomiona w 2001 r., a jej wyjątkowość polega, jak sama nazwa wskazuje, na wielu przeszkleniach. Dzięki szklanym ścianom klienci i zwiedzający mogą obserwować ostatnie etapy produkcji samochodów.
Szklana Manufaktura to perełka architektoniczna Drezna. Nie tylko odpowiada ona za produkcję aut — organizowane są tam różnorakie spotkania, ceremonie, a także koncerty. Niewykluczone jednak, że już w niedalekiej przyszłości będą to jedyne wydarzenia, jakie będą się dziać w tym budynku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według informacji dostarczonych przez niemiecki portal "Automobilwoche" Grupa Volkswagena podjęła decyzję o zamknięciu produkcji samochodów w drezdeńskiej fabryce. Obecnie produkowany jest tam model ID.3, czyli elektryczny hatchback. W 2022 r. ze Szklanej Manufaktury wyjechało ok. 6500 egzemplarzy.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie zamknięta fabryka, Volkswagen również nie potwierdził na razie medialnych doniesień. Wiadomo jednak, że zakład ma być wygaszany stopniowo, a jego pracownicy mają następnie otrzymać inne zadania w ramach grupy.
Zamknięcie placówki ma mieć oczywiście związek z agresywnym planem restrukturyzacji marki, który jest konsekwentnie wprowadzany przez jej dyrektora generalnego, Olivera Blume’a. Celem jest podniesienie rentowności marki do 6,5 proc., co ma do 2026 r. przełożyć się o zwiększenie zysków o 10 mld euro.
Według wyliczeń Bloomberga, roczne koszty operacyjne działania fabryki w Dreźnie wynoszą 60-70 mln euro, a jej wyłączenie pozwoli na oszczędność rzędu 20 mln euro rocznie. Wygląda na to, że jest to wystarczająca suma, by Szklana Manufaktura straciła jedną ze swoich głównych funkcji.