Volkswagen tnie koszty w dziale oprogramowania, by uniknąć przymusowych zwolnień
Firma zamierza obniżyć koszty o minimum 20 proc. jeszcze przed 2028 rokiem. Niestety decyzja będzie odczuwalna dla pracowników.
18.12.2023 | aktual.: 18.12.2023 11:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
CARIAD to organizacja zajmująca się rozwojem oprogramowania, powołana do życia w 2019 roku w ramach koncernu Volkswagen. Od 2020 roku działa jako osobna jednostka biznesowa. Niestety z pewnymi problemami. Przedsięwzięcie generuje zbyt wysokie koszty, stąd ogłoszona właśnie decyzja o restrukturyzacji.
Jak informuje serwis "Bloomberg", CARIAD dąży do obniżenia średniorocznych kosztów o minimum 20 proc. najpóźniej przed 2028 rokiem. To pokłosie wewnętrznych problemów i opóźnień w realizacji kluczowych projektów dla Audi i Porsche, co utrudniło koncernowi konkurowanie z takimi firmami jak Tesla czy BYD.
W czwartek, 14 grudnia, zarząd i przedstawiciele pracowników podpisali porozumienie regulujące kwestię zwolnień. CARIAD zaoferuje wybranym osobom dobrowolne odprawy. Harmonogram i konkretne kwoty nie zostały jednak podane do publicznej wiadomości.
Choć sytuacja nie wygląda najlepiej, warto zauważyć, że jeszcze kilka miesięcy temu plany restrukturyzacji były bardziej radykalne. Jak informuje "Manager Magazin", Cariad jeszcze niedawno planował po prostu zwolnić około 2000 pracowników.
Sytuację udało się załagodzić, znajdując pośrednie rozwiązanie, ale widmo przymusowych zwolnień może powrócić, jeśli nie uda się zrealizować planowanych oszczędności w zakładanym czasie.