Poradniki i mechanikaUszczelniacze do chłodnic - jak i czy w ogóle działają?

Uszczelniacze do chłodnic - jak i czy w ogóle działają?

Uszczelniacze do chłodnic to niedrogie preparaty, które można stosować do prowizorycznej naprawy nieszczelności w układzie chłodzenia, których rozmiar nie przekracza 1,5 milimetra średnicy.

Wystarczy dolać i nieszczelność naprawiona?
Wystarczy dolać i nieszczelność naprawiona?
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / What Photo
Maciej Gis

02.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Doraźnym lekarstwem na ubytki nie większe niż 1,5 milimetra średnicy, może być uszczelniacz do chłodnic. Jest to jednak środek doraźny i prowizoryczny sposób naprawy awarii, który ma umożliwić kontynuowanie jazdy do domu czy serwisu. Stosowanie uszczelniacza może jednak ograniczać drożność chłodnicy, kanałów wodnych i nagrzewnicy.

Uszczelniacze do chłodnic to preparaty, które dostępne są w formie płynnej – wykorzystują polimerowe cząstki, które reagują z powietrzem i spalinami, bądź sypkiej (proszek) – bazujące na cząsteczkach aluminium. Pozwalają uszczelnić niewielkie wycieki przede wszystkim w metalowych elementach układu chłodzenia: w chłodnicy, w bloku silnika, w głowicy cylindrów, z wyłączeniem gumowych węży.

Kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych i można je kupić nawet na stacjach benzynowych. Producenci przekonują, że środki można stosować we wszystkich typach chłodnic i przede wszystkim zapobiegawczo w starszych autach, w których zachodzi podejrzenie, że układ jest nieszczelny.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (1)